Evropska vesoljska agencija (ESA) je ob 7. uri po lokalnem času z izstrelišča v kraju Kourou v Francoski Gvajani uspešno izstrelila prvo raketo Vega VV01. 30-metrska raketa je namenjena prevozu majhnih znanstvenih ali vladnih satelitov v Zemljino orbito, med tokratno misijo pa je raketa v vesolje ponesla devet satelitov.
Največji satelit na tokratnem poletu je 400-kilogramski Lares (Laser Relativity Satellite), ki ga je razvila italijanska vesoljska agencija (ASI). Krogla s premerom 37 centimetrov je opremljena z 92 odsevniki, ki so namenjeni natančnim laserskim meritvam z Zemlje. Lares je namenjen fizikalnemu preverjanju Einsteinove splošne teorije relativnosti. Ostalih osem satelitov je bistveno manjših od Laresa, večina pa ni bistveno težjih od enega kilograma.
S tokratno uspešno izstrelitvijo se potrjuje, da so Vegini sistemi – raketa in izstrelitvene ploščadi z vso pripadajočo infrastrukturo – primerni in ustrezni za nadaljnjo uporabo. Zaradi zapletov z odobritvijo poleta rakete pa bo tokratna izstrelitev brezplačna za tokratne naročnike, med katerimi so med drugim tudi Poljska, Romunija in Madžarska.
Vega veča "evropsko vesoljsko neodvisnost“
Članice ESA so v skupni projekt izgradnje in izstrelitve prve generacije novih evropskih raket Vega namenile več kot milijardo evrov sredstev, s tem pa naj bi se povečala zmožnost Evrope kosati se z mednarodno konkurenco, projekt pa naj bi zagotovil dostopnost vse večjemu povpraševanju po izstrelitvah satelitov, lažjih od dveh ton in pol v vesolje. Doslej je imela monopol nad izstrelitvami evropskih satelitov Rusija.
Ker so evropski operaterji morali na izstrelitev svojih satelitov čakati tudi po več mesecev, pomeni tokratni uspeh ESA novo možnost za večjo kontrolo nad izvedbami vesoljskih projektov. Kar je še pomembnejše, je dejstvo, da se bo del vložka povrnil v evropsko ekonomijo in ne bo pristal v celoti v mošnjah tujih ponudnikov, poroča BBC.
Evropa prispeva k čistejšemu vesolju
Vega je tehnološko dovršena raketa, ki s pomočjo številnih senzorjev pošilja podatke do kontrolnega centra v realnem času. Raketa je sestavljena iz štirih stopenj. Med poletom kurijo prvi trije deli trdno gorivo, zadnja, četrta stopnja rakete pa leti s pomočjo tekočih pogonskih goriv in lahko med letom večkrat izklaplja ali vključuje motorje, preden se plovilo utiri v pravo orbito za let okoli Zemlje.
Po uspešno izvedeni operaciji se lahko zadnja stopnja rakete vrne nazaj v Zemljino ozračje, s čimer prispeva ESA k vse večjemu problemu onesnaževanju vesolja z zemeljskimi vesoljskimi tujki.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.