Ekvador je ustanovitelju spletne strani WikiLeaks Julianu Assangeu odobril politični azil. Kot je na novinarski konferenci dejal ekvadorski zunanji minister Ricardo Patino, so Assangeevi strahovi upravičeni. Če bi Švedska Assangea izročila ZDA, ga tam po besedah Patina ne bi čakalo pravično sojenje, temveč "vojaško ali posebne sojenje", grozila pa bi mu tudi smrtna kazen. Kljub večkratnim poskusom Ekvadorja so ZDA, Velika Britanija in Švedska zavrnile prošnjo, da bi Assangeu zagotovile varnost, je dejal Patino.
41-letni Assange pa je odobritev političnega azila označil za "pomembno zmago". Ob tem se je zahvalil osebju ekvadorskega veleposlaništva in dodal: "Zdaj bo postalo bolj stresno."
Assangeev švedski odvetnik Per Samuelson je ocenil, da odločitev Ekvadorja pomeni konec švedske zahteve po izročitvi Avstralca. Po njegovih besedah se Assange "ne boji Švedske, temveč se boji, kaj bi se lahko zgodilo v ZDA". "Tožilec se bo verjetno moral sprijazniti z drugim najboljšim scenarijem in pogovor z Assangeem opraviti na veleposlaništvu Ekvadorja v Londonu," je dodal.
Ekvador ni britanska kolonija
Že v sredo je na novinarski konferenci Patino dejal: "Demokratična in civilizirana država si take grožnje ne bi smela privoščiti. V primeru, da Velika Britanija grožnjo uresniči, bomo to razumeli kot sovražni napad na našo suverenost in se bomo odzvali. Nismo britanska kolonija," je dejal Patino.
Predstavnik britanskega zunanjega ministrstva pa je sporočil, da je Velika Britanija razočarana, ker so ekvadorske oblasti Assangeu odobrile azil. Kot kaže pa niso odstopili od namere po izročitvi. Britanski zunanji minister William Hague je namreč povedal, da se političnega azila ne bi smelo odobriti z namenom izogibanja rednim sodnim postopkom. Zato ostaja odločen, da bodo Assangea prijeli, takoj ko bo stopil na njihovo ozemlje, nato pa izročili Švedski. A Hague pravi, da se lahko zadeva zavleče. Hague je tudi pomiril strasti s pojasnilom, da nikakor ne nameravajo vdreti na ekvadorsko veleposlaništvo.
Na britanskem zunanjem ministrstvu so sicer že pred tem zanikali, da bi šlo za grožnjo z vdorom. Kot so pojasnili, so želeli predvsem razjasniti, kakšna je britanska zakonodaja, ki bi se je moral zavedati tudi Ekvador.
Na odločitev Ekvadorja se je odzvala tudi Švedska, ki je zavrnila trditve vlade v Quitu, da Assange ne bi bil deležen pravičnega sojenja. ZDA pa so medtem zavrnile obtožbe, da pritiskajo na britanske oblasti, da naj Assangea priprejo.
So pa dejanje Velike Britanije medtem že obsodili na spletni strani WikiLeaks ter ga označili kot "sovražno in skrajno" grožnjo.
Assange se boji, da ga bo Švedska izročila naprej ZDA
Kot je znano, se je Assange zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu 19. junija, da bi se izognil izročitvi Švedski, kjer ga želijo zaslišati v zvezi z obtožbami o spolnih napadih.
V torek so sicer britanski mediji poročali, da Ekvador Assangeu odobril azil, a je ekvadorski predsednik Rafael Correa to zanikal.
Assange se boji, da ga bo Švedska izročila naprej ZDA, kjer mu grozijo obtožbe zaradi vohunjenja, saj je WikiLeaks objavil številne tajne ameriške diplomatske dokumente, med drugim o vojnah v Iraku in Afganistanu.
Britansko zunanje ministrstvo naj bi sicer Ekvador posebej opozorilo na zakon iz leta 1987, ki omogoča odpravo diplomatskega statusa posameznemu poslopju, če ga tuja država ne uporablja več za namene svoje misije oz. v namene konzularne službe.
Vendar niso našli nobenih podatkov o konkretnih primerih, ko bi na podlagi tega zakona upravičili vstop na silo na katero od veleposlaništev. Politični analitiki menijo, da Britanci verjetno ne bodo posegli po tej radikalni rešitvi, bodo pa Assangea takoj aretirali, če bo zapustil območje ekvadorskega veleposlaništva.
Assangeeva mati Christine je prepričana, da za omenjeno britansko grožnjo stojijo ZDA. "Kar ZDA želijo, ZDA od svojih zaveznic tudi dobijo, ne glede na to, ali je to pravno ali etično sprejemljivo oziroma če gre za kršitev človekovih in zakonskih pravic," je dejala novinarjem v Avstraliji.
Pred veleposlaništvom izbruhnili spopadi; trije aretirani
Britanska policija je medtem že okrepila prisotnost pred ekvadorskim veleposlaništvom v Londonu, kjer se je zbralo okoli 50 Assangeevih privržencev. Protestniki so vzklikali "Roke stran od Ekvadorja" in nosili napise "Svoboda za Assangea" in "Zaščitite žvižgače". Kmalu so se med njimi in policisti vneli spopadi, na koncu pa je policija aretirala tri osebe. Pred britanskim veleposlaništvom v Quitu pa se je v sredo zbrala manjša skupina okoli 30 protestnikov, ki so vzklikali: "Anglija, česa ne razumete? Mi smo suvereni!"
KOMENTARJI (259)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.