Tujina

Velika Britanija odprta za novinke

London/Haag, 14. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Velika Britanija ne bo uvedla omejitev na trgu dela po širitvi EU, Nizozemska pa bo novinkam omejila vstop.

Tony Blair se je odločil biti prijazen do novink EU
Tony Blair se je odločil biti prijazen do novink EU FOTO: Reuters

Britanski premier Tony Blair je opustil idejo o uvedbi omejitev na trgu dela za iskalce zaposlitve iz desetih držav, ki bodo v Evropsko unijo vstopile 1. maja 2004. Velika Britanija se je tako pridružila Irski, ki med trenutnimi članicami EU edina vztraja pri popolni liberalizaciji trga dela za delavce iz novink.

Vse države članice EU z izjemo Irske in Velike Britanije so že uvedle omejitve za delo in nudenje socialne podpore prebivalcem novih članic unije. Tudi Tony Blair je najprej namigoval na to možnost. "Sprejeli bomo vse potrebne ukrepe, da bi zmanjšali silo privlačnosti, ki bo privabljala ljudi sem," je dejal premier 4. februarja pred britanskim parlamentom. A Blair si je sedaj očitno premislil.

Britansko ministrstvo za notranje zadeve je od Blaira dobilo zagotovilo, da Velika Britanija ne bo uvedla nobenih omejitev, omenjeno ministrstvo pa ocenjuje, da bo po širitvi EU v Veliko Britanijo prišlo le kakih 13.000 dodatnih priseljencev in številni od njih bi v vsakem primeru prišli delat na Otok - v primeru omejitev pač po nezakoniti poti. Če bo število priseljencev odločno večje, pa bodo oblasti sprejele dodatne ukrepe.

"Veliko smo delali na tem vprašanju. V nasprotju z drugimi državami bomo imeli koristi od zaposlovanja, saj potrebujemo delovno silo, ki nam jo bodo nudili priseljenci," je svoje stališče obrazložil Blair.

Številni britanski tabloidi so v zadnjem času večkrat objavljali članke, v katerih so svarili Britance pred navalom milijonov priseljencev po širitvi unije. Še posebej so opozarjali pred Romi, ki živijo v vzhodnoevropskih državah.

Nizozemska bo novinkam omejila vstop na svoj trg delovne sile

Nizozemska vlada je s to odločitvijo spremenila dosedanje stališče do prostega pretoka delovne sile. Še konec januarja je namreč napovedovala, da bo svoj delovni trg takoj po vstopu odprla tudi za pristopnice. Tedaj je omenjala le možnost, da bi o uvedbi prehodnega obdobja razmislila leto po širitvi, pa še to le, če bi se izkazalo, da na Nizozemskem delo išče prek 22.000 delojemalcev iz novih članic.

Nizozemska vlada se je odločila, da bo državljanom desetih pristopnic, ki s 1. majem vstopajo v Evropsko unijo, začasno omejila dostop do svojega trga delovne sile. Prebivalci novih članic tako do izteka prehodnega obdobja ne bodo mogli zasesti delovnega mesta na Nizozemskem, razen v primeru, da zanj ne bo nobenega ustreznega nizozemskega kandidata.

"Za določene sektorje, za katere težko najdemo nizozemske delavce, bomo pripravili poenostavljen postopek, s katerim bodo državljani pristopnic pridobivali dovoljenja za delo," je nizozemska vlada zapisala v sporočilu za javnost. Seznam teh sektorjev bo pripravil državni zavod za zaposlovanje.

Nizozemska vlada je s to odločitvijo spremenila dosedanje stališče do prostega pretoka delovne sile. Še konec januarja je namreč napovedovala, da bo svoj delovni trg takoj po vstopu odprla tudi za pristopnice. Tedaj je omenjala le možnost, da bi o uvedbi prehodnega obdobja razmislila leto po širitvi, pa še to le, če bi se izkazalo, da na Nizozemskem delo išče prek 22.000 delojemalcev iz novih članic.

Nizozemska se bo odprla tujim delojemalcev le, če ne bodo našli kadra med svojimi državljani
Nizozemska se bo odprla tujim delojemalcev le, če ne bodo našli kadra med svojimi državljani FOTO: Reuters

Na odločitev Nizozemcev očitno ni vplivala niti nedavno objavljena raziskava nizozemskega urada za analizo ekonomskih politik (CPB), ki je pokazala, da bo naval delavcev iz desetih pristopnic na nizozemski trg precej omejen. Vsako leto do leta 2006 naj bi prišlo na Nizozemsko zgolj od 5.000 do 10.000 delavcev iz Srednje in Vzhodne Evrope, še največji naval pa pričakujejo iz Poljske, katere državljani že sedaj množično prihajajo na sezonsko delo na Nizozemsko.

Omejitev trga delovne sile sicer državam članicam povezave omogoča dogovor iz pristopnih pogajanj z novinkami, ki sedanjim članicam daje na voljo največ sedemletno prehodno obdobje, v katerem lahko uveljavljajo omejitve za delavce iz novih članic.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10