Britanski vremenoslovci prebivalce opozarjajo, naj se pripravijo na nevihto, ki bo do države prišla iz Mehiškega zaliva. Nevihta je poimenovana St. Jude, njene poti pa še ne morejo natančno določiti. Najbolj verjetno je, da bo najprej v ponedeljek zjutraj zajela Wales in jugozahod države, nato pa se bo razširila.
Meteorologinja Helen Chivers je dejala, da bo na Otoku tudi pred to nevihto vladalo deževno vreme, nato pa se bo veter okrepil. "Pripravljamo opozorilo. Za večino države bo verjetno veljal rumeni alarm, medtem ko bomo za južno obalo razglasili oranžni alarm," je povedala. Za zdaj torej rdeči alarm, torej najvišja stopnja opozorila, še ni v igri, a nenavadno je, da vremenoslovci tako zgodaj opozarjajo, pa čeprav sploh še ni jasno, ali bo neurje res zajelo Veliko Britanijo. A bolje je, da opozarjajo in da se ne zgodi nič, kot pa da ne bi opozarjali, potem pa bi bile razsežnosti nevihte uničujoče. "To ni nevihta, ki jo vidiš vsako zimo. Tako nevihto smo imeli leta 1987 in januarja 1990," je povedala Chiversova.
Neurje leta 1987 Britanci poznajo pod imenom velika nevihta. Ena najbolj znanih vremenskih napovedi v zgodovini britanske televizije je napoved vremenoslovca Michaela Fisha. Ta je 15. oktobra 1987 v napovedi dejal: "Danes je na BBC klicala neka ženska in dejala, da je slišala, da se približuje orkan. No, če gledate, ne skrbite, ni nobenega orkana. Bo pa vladalo zelo vetrovno vreme, a najbolj močni vetrovi bodo zajeli Španijo in Francijo." Nato je naslednji dan že v jutranjih urah v Angliji in Walesu začel pihati močan veter in ob tem je vztrajno padal tudi dež. V nevihti je umrlo 18 ljudi, nastala pa je ogromna materialna škoda. Številni domovi so bili uničeni, na milijone ljudi je ostalo brez elektrike, na jugovzhodu Anglije pa se je podrlo 15 milijonov dreves.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.