Okoli 77 odstotkov Špancev naj bi na volitvah evropsko ustavo podprlo, 17 odstotkov naj bi glasovalo proti ratifikaciji, preostale glasovnice pa so bile neveljavne.
Po podatkih z vzporednega glasovanja je bila volilna udeležba sicer okoli 41-odstotna, kar je v skladu s predreferendumskimi napovedmi.
Volivci so glasovali o tem, ali naj Španija podpre oktobra podpisano evropsko ustavno pogodbo.
Zapatero pozival na volišča
"Z oddajo svojega glasu bomo odprli vrata enotnejši, močnejši Evropi z lepšo prihodnostjo, zato državljane pozivam, naj gredo na volišča," je ob oddaji glasovnice dejal premier Zapatero. Med prvimi, ki so se udeležili referenduma, sta bila tudi španski kralj Juan Carlos in njegova soproga, kraljica Sofia.
Visoka volilna udeležba bi bila pomembna ne le za vlado premiera Joseja Luisa Zapatera, ki je pohitela z organizacijo referenduma, temveč bi bila signal volivcem v drugih članicah unije, ki bodo o ustavi prav tako odločali na referendumih.
Referendum je posvetovalne narave
Kljub obsežni predreferendumski kampanji - med njo so razdelili šest milijonov izvodov ustave in 20 milijonov brošur s pojasnili o dokumentu - pa Španci priznavajo, da o evropski ustavi vedo malo ali celo nič.
Odločitev volivcev pa še ne bo pomenila, da je Španija že ratificirskala evropsko ustavo. Referendum je namreč le posvetovalne narave, samo ratifikacijo pa bo opravil parlament. Čeprav odločitev volivcev za poslance ne bo zavezujoča, pa je premier Zapatero napovedal, da Španija ustave ne bo ratificirala, če bodo volivci na referendumu to zavrnili.
Članice EU so dogovor o evropski ustavi dosegle lani junija, slovesen podpis dokumenta pa je bil 29. oktobra lani v Rimu. Ustava bo uveljavljena, ko jo bo ratificiralo vseh 25 članic EU. Zaenkrat so to nalogo opravile tri, že lani Madžarska in Litva, 1. februarja letos pa tudi Slovenija. V nobeni od omenjene trojice niso izvedli referenduma, temveč so evropsko ustavo ratificirali nacionalni parlamenti. Referendume o ustavi naj bi sicer izvedli v desetih članicah unije.