Od Londona do New Yorka, od Pertha do Pariza, danes si mladi podnebni aktivisti po vsem svetu prizadevajo za to, da bi bil njihov glas slišan. Veliki podnebni protest se bo po pričakovanjih zapisal v zgodovino kot največji doslej, poroča CNN.
Oblasti v New Yorku več kot milijon študentom dovolile izostanek od pouka
Eden največjih protestov je po pričakovanjih potekal v New Yorku, kjer zaseda Generalna skupščina ZN. Udeležila se ga je tudi mlada švedska aktivistka Greta Thunberg, ki je pravzaprav začela s podnebnimi protesti ob petkih.
Prireditelje v tem mestu je med drugim navdušila odločitev mestnih oblasti, da 1,1 milijona učencem na ta dan ne bo potrebno opravičiti morebitne odsotnosti od pouka. Župan Bill de Blasio je tvitnil, da potezo podpira: "Bitka s klimatskimi spremembami bo dobljena ali izgubljena v naslednjem desetletju in ti otroci bodo morali živeti s posledicami. Njihova prihodnost je naša prihodnost in zanjo se bomo borili!"
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres v ponedeljek v New Yorku sicer prireja podnebni akcijski vrh z namenom krepitve ambicij in hitrejših podnebnih ukrepov za doseganje ciljev pariškega sporazuma in ciljev trajnostnega razvoja iz Agende 2030.
Aktivisti množično sporočajo: Ni planeta B!
Prvi so na ulice seveda odšli Avstralci. Po podatkih skupine irskih študentov School Strike 4 Climate se je po državi zbralo več kot 300.000 ljudi in gre za največjo podnebno mobilizacijo v zgodovini države – 100.000 protestnikov naj bi bilo v Melbourneu, 80.000 v Sydneyu, 30.000 v Brisbaneu, 20.000 v Hobartu, 15.000 v Canberri in 10.000 v mestu Adelaide.
"To je ogrooomno, Melbourne! Organizatorji so sporočili, da je zbranih več kot 100.000 ljudi!" je na tviterju zapisal predstavnik Zelenih v parlamenentu Adam Bandt.
Učenci, študenti in njihovi somišljeniki med odraslimi so odšli na ulice ter zahtevali ustavitev vseh novih energetskih projektov, ki bi izkoriščali premog ali plin. Prav tako je med njihovimi zahtevami 100-odstotni delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030. "Pravijo nam, naj ostanemo v šoli in dobivamo dobre ocene, a kaj je smisel tega, če uničujejo našo prihodnost?" je dejala 16-letne Freya Croft iz Sydneyja.
"Ti boš umrl od starosti, jaz bom umrl zaradi podnebnih sprememb!", "Moj svet gori, kaj pa tvoj?", "Ni planeta B!", "Rešimo naš planet!" se glasijo transparenti, ki jih nosijo v rokah.
Namestnik avstralskega premierja Michael McCormack protestov ne odobrava, kot je sporočil, gre "samo za motnjo", ki bi jo morali organizirati za konec tedna in se tako izogniti težavam v podjetjih, šolah, na univerzah. Učenci se bodo po njegovih besedah več naučili v šoli kot pa na protestih. Premier Scott Morrisonis se sicer mudi v ZDA na sestanku z Donaldom Trumpom, poroča Sky News.
Tudi avstralski minister za izobraževanje Dan Tehan je podnebne protestne obsodil in v Canberri poudaril, da bi "morala politika ostati zunaj učilnic".
Je pa proteste prek spletne strani podprlo okoli 2500 avstralskih podjetij iz vse države. Številni so zaposlenim dovolili, da odidejo iz službe in se pridružijo protestom. V Sydneyju naj bi bilo odraslih celo več kot mladostnikov.
V New Delhiju so se učenci in aktivisti zbrali pred prostori ministrstva za stanovanjska in urbana vprašanja in zahtevali podnebno ukrepanje v državi, ki je tretja največja proizvajalka toplogrednih plinov na svetu. "Zahtevamo pravico do dihanja, do življenja in do upora," je dejal mladi aktivist Aman Sharma.
Podobno je bilo drugod v Aziji. V Bangkoku je več kot 200 mladih pred Ministrstvom za naravne vire in okolje leglo na tla in se pretvarjalo, da so umrli. "To se bo z nami zgodilo, če ne ustavimo podnebnih sprememb," je povedal 21-letni Nanticha Ocharoenchai. Razglasitev podnebne krize so zahtevali tudi na dveh univerzah na Filipinih.
Protesti so zajeli tudi afriško celino. V Južni Afriki se je nedaleč od ustavnega sodišča v Johannesburgu zbralo več sto ljudi, ki so s prepevanjem in vzklikanjem terjali odločen boj proti globalnemu segrevanju. Podobni protesti so se odvili v Kampali v Ugandi in v kenijskem Nairobiju.
Protestniki so se množično zbirali tudi po Evropi. Organizatorji v Veliki Britaniji so napovedali okoli 200 protestov, tudi v središču Londona nedaleč od britanskega parlamenta.
Mladi so se podali tudi na ulice nemških mest, kot so Berlin, Freiburg in Frankfurt. V Berlinu so kolesarji blokirali promet, pred Brandenburškimi vrati pa so trije aktivisti stopili na kocke ledu pod giljotino.
Slovenski protestniki na ulicah prihodnji petek
Protestni val se bo nadaljeval prihodnji petek, ko bo glavna pobudnica dogajanja mreža Earth Strike. Takrat bodo protestirali tudi Mladi za podnebno pravičnost in njihovi somišljeniki v Sloveniji.
Na spletni strani globalclimatestrike.net pojasnjujejo, da so se za dva septembrska datuma odločili v luči trajne masovne mobilizacije, ki bo svetovne vlade prisilila v ukrepanje v skladu s podnebno znanostjo in pravičnostjo.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.