
Konec splošne stavke, ki je prizadela predvsem naftno industrijo pete največje izvoznice nafte in povzročila napetosti na mednarodnem naftnem trgu, je ena temeljnih točk dveh predlogov, ki ju je pred dnevi predstavil nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter.
Carter pripravil dva predloga
Carter je pripravil dva predloga, ki bi v Venezueli omogočila razpis volitev, s tem pa bi se tudi končala že 54-dnevna splošna stavka. Prvi predlog je zasnovan na spremembi ustave z amandmaji, ki bi zagotavljali možnost predčasnih predsedniških volitev, medtem ko drugi predlog predvideva razpis referenduma po redni poti, ki pa je lahko razpisan šele avgusta 2004.
Skupino prijateljev Venezuele, ki so jo ustanovili v ekvadorski prestolnici Quito, sestavljajo Brazilija, ZDA, Čile, Mehika, Španija in Portugalska. Namen skupine pa je prizadevanje Organizacije ameriških držav za rešitev konflikta med venezuelskim predsednikom Hugom Chavzom in venezuelsko opozicijo.
Bomba na zborovanju v Caracasu

V venezuelski prestolnici Caracasu pa je v četrtek na množičnem zborovanju v podporo predsedniku Hugu Chavezu, ki se ga je udeležilo okoli 300.000 ljudi, odjeknila eksplozija bombe. Ena oseba je bila ubita, vsaj tri pa so bile ranjene. Ozadje eksplozije sicer še ni znano, policija pa je dejanje že označila za "teroristično".
Kot so sporočili gasilci, je bomba eksplodirala pred neko stanovanjsko hišo v Caracasu, le 100 metrov od kraja, kjer je potekalo zborovanje. Demonstracije so sicer potekale na že 53 dan splošne stavke, s katero želi opozicija Chaveza prisiliti k odstopu in razpisu predčasnih predsedniških volitev.

Chavez je medtem napovedal, da bodo s prihodnjo sredo uvedli nadzor nad menjavo denarja. Venezuelska vlada se je sicer v sredo odločila za pet dni ustaviti vso menjavo denarja, medtem ko venezuelska valuta, bolivar zaradi splošne stavke, ki se je začela 2. decembra lani, dnevno izgublja na vrednosti. Kot je pred svojimi privrženci danes povedal Chavez, "bomo v torek zvečer, ko bo ustavitev menjave odpravljena, že imeli vzpostavljen sistem nadzora na menjavo denarja". Bolivar je v sredo dosegel novo najnižjo vrednost v svoji zgodovini, saj je bilo potrebno za ameriški dolar odšteti 1929,90 bolivarjev.
Stavka ohromila gospodrastvo
Venezuelska opozicija že od 2. decembra izvaja splošno stavko, s katero želi predsednika države Huga Chaveza prisiliti k odstopu, predvsem pa zahteva razpis referenduma za predčasne volitve februarja 2003. Za razpis nezavezujočega referenduma je opozicija že zbrala več kot dva milijona podpisov. 48-letni Chavez vztraja, da bi bil razpis referenduma protiustaven, saj ustava omogoča razpis tovrstnega referenduma šele po polovici predsedniškega mandata. Stavka je močno ohromila venezuelsko naftno industrijo. Venezuela je namreč peta največja izvoznica in osma največja proizvajalka nafte na svetu, država pa z izvozom "črnega zlata" ustvari približno 80 odstotkov vseh prihodkov iz izvoza.