Na povabilo papeža Janeza Pavla II. se je odzvalo več kot dvesto predstavnikov dvanajstih ver, poleg krščanske še muslimanske, judovske, hindujske, sikhovske, konfucijanstva, džainizma, šintoizma, zoroastrizma, japonske religije tanrikio in tradicionalnih afriških ver. V dokumentu so zapisali, da sta nasilje in terorizem v nasprotju z duhom vsake vere, zato se obvezujejo, da bodo spodbujali kulturo dialoga med posamezniki in narodi.
Obsodili so nasilje in vojno v imenu boga in vere. Že pred popoldansko slovesnostjo na trgu pred baziliko svetega Frančiška so pripadniki posameznih religij molili v ločenih prostorih samostana. Katoliško molitev je vodil papež v baziliki, v nasprotju s prejšnjima medverskima srečanjema v Assisiju v letih 1986 in 1993 pa skupne molitve tokrat ni bilo v znak spoštovanja medverskih razlik.
Udeleženci so se zbrali pred katedralo v Assisiju, kjer so prisluhnili papeževemu govoru, nato pa molili vsak v skladu z lastnimi obredi čaščenja. Kardinal Francis Xavier Nguyen Van Thuan, ki je zaradi vere preživel v vietnamskih zaporih trinajst let, pa je dejal: "Pozdravljamo poziv, da naj bi razlike med religijami nikoli več ne bile razlog za nasilje in sovraštvo, kot se to dogaja v zadnjem času".
Rabin Israel Singer iz Svetovnega judovskega kongresa pa je po vojaško pozdravoil papeža in dejal, da je "le papež Janez Pavel II lahko združil vsa verstva skupaj - le verski voditelji pa so se morali na poziv odzvati." Na tak način naj bi papež še bolj podkrepili izjave, ki jih je izrekel po napadih na ZDA 11. septembra lani, ko je večkrat ponovil, da religije ne smeli nikoli več izrabljati kot motiv za konflikt. To je tretji podobni dogodek, ki ga je organiziral papež med svojim 23-letnim papeževanjem.