Veterani hrvaške domovinske vojne so pozvali hrvaško vlado, naj z vsemi razpoložljivimi sredstvi izpodbija "sramotne" navedbe v obtožnici proti Gotovini, ki po njihovih ocenah kriminalizira domovinsko vojno ter tedanji hrvaški vojaški in politični vrh, obenem pa potvarja hrvaško zgodovino, saj domovinsko vojno izenačuje z agresorji.
»Če bo haaško tožilstvo vztrajalo na sramotni obtožnici proti generalu Gotovini, s katero je obtožena tudi Hrvaška, bomo začeli podpisovati peticijo za izvedbo referenduma o sodelovanju s haaškim sodiščem in vstopu Hrvaške v Evropsko unijo,« zatrjujejo v Združenju veteranov hrvaške domovinske vojne.
Mesić: Izsledili bomo pomočnike
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je izrazil prepričanje, da je treba izslediti osebe, ki so pomagale upokojenemu hrvaškemu generalu Anteju Gotovini na begu, saj so s tem kršile hrvaško zakonodajo. "To je kaznivo dejanje in za to morajo odgovarjati," je dejal. Po besedah Mesića je sredina aretacija Gotovine na Kanarskih otokih pomemben dogodek, a ne najpomembnejši letos. "Aretacija je pomembna zato, da se vidi, da Hrvaška izpolnjuje svoje zakone in prevzete obveznosti. Ni pa to najpomembnejši dogodek, saj je bilo razumljivo, da se bo prej ali slej moral pojaviti pred sodiščem," je dejal. Po njegovih ocenah je bil za Hrvaško najpomembnejši dogodek letos začetek pristopnih pogajanj z Evropsko unijo.
Komentiral je tudi medijske navedbe, da naj bi glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte v pismu hrvaški vladi obljubila, da se bo Gotovina lahko branil s prostosti. Ni bilo nobenega podpisa temveč le načelni dogovor, da bo tožilstvo, če se bo general prostovoljno predal, pomagalo Gotovini, da se brani s prostosti. "Ker pa ga je ulovila policija, ne vem, če je mogoče še kaj narediti na tem," je dodal.
Hrvaška generalu obljublja pomoč
Hrvaška pravosodna ministrica Vesna Škare-Ožbolt je zatrdila, da bo Zagreb upokojenemu hrvaškemu generalu nudil vso potrebno pravno in logistično pomoč. Obenem je napovedala prizadevanja za pridobitev pravice, da bi hrvaška vlada na procesu proti Gotovini lahko sodelovala kot "tretja stran v sporu«.
Po besedah ministrice naj bi se še ta teden sestala skupina strokovnjakov in razpravljala o možnosti pridobitve statusa t.i. prijatelja sodišča, da bi se hrvaška vlada lahko vključila v sodni proces proti Gotovini kot "tretja stran v sporu", s čimer se želi odzivati na tiste dele obtožnice, ki zadevajo značaj vojne na Hrvaškem. Šlo naj bi predvsem za del obtožnice proti Gotovini in še dvema hrvaškima generaloma Ivanu Čermaku in Mladenu Markaću, v katerem se omenja načrtno etnično čiščenje v skupnem zločinskem dejanju.
Unija pozdravila aretacijo
Zunanji ministri Evropske unije so pozdravili aretacijo Anteja Gotovine. "Neformalno smo pohvalili hrvaške in španske oblasti pa tudi Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu. Gre za zelo pomemben razvoj," je dejal predsedujoči, britanski zunanji minister Jack Straw.
V oceni napredka za Hrvaško, ki so jo ministri sprejeli na podlagi nedavnega poročila Evropske komisije, pa se tako prvič ni pojavila zahteva po polnem sodelovanju Zagreba s haaškim tribunalom. Kot sicer izhaja iz sklepov, so ministri posebej izpostavili pomen pristopnega partnerstva za državo ter poudarili pričakovanje, da bo napredovala skladno z v njem zastavljenimi prioritetami; med njimi je tudi rešitev odprtih vprašanj s Slovenijo.