Ameriški predsednik George Bush je na slovesnosti v Beli hiši v skladu s pričakovanji podal veto na predlog zakona, ki bi omogočil zvezno financiranje raziskav izvornih celic iz človeških zarodkov, ki so predvideni za uničenje. To je že drugi Bushev veto na podoben zakon, ki ga je utemeljil s svojim prepričanjem v svetost življenja.
Američani večinoma podpirajo raziskave izvornih celic človeških zarodkov, če gre za zarodke, ki so tako ali tako predvideni za odpis. Omenjene raziskave naj bi obljubljale zdravila za doslej neozdravljive bolezni, ker se lahko izvorne celice zarodkov razvijejo v katero koli tkivo ali organ v človeškem telesu s čimer bi potem menda lahko izdelovali "rezervne dele".
Vprašanje je politično zelo občutljivo in Bush je ob vetu pred povabljenim občinstvom v Beli hiši naredil pravo predstavo. Med drugim je povabil žensko, ki je dvakrat premagala raka s pomočjo raziskav izvornih celic, vendar odraslih. Bush, skupaj z drugimi nasprotniki raziskav izvornih celic zarodkov trdi, da ni proti znanosti, vendar pa je prepričan, da se lahko doseže napredek tudi brez uničevanja zarodkov, s pridobivanjem potrebnega materiala iz popkovine ali odraslih celic.
Bush je dejal, da je Amerika ustanovljena na spoštovanju svetosti življenja in vest jim narekuje, da iščejo znanstvene možnosti na način, ki bo spoštoval človeško dostojanstvo in ohranjal moralne vrednote. Zato je ob vetu tudi izdal izvršni ukaz s katerim je ministrstvu za zdravstvo naročil naj finančno podpira raziskave izvirnih celic, ki ne uničujejo človeških zarodkov. Zatrdil je, da bi zakon, ki ga je zavrnil, prvič v zgodovini davkoplačevalce prisilil, da plačajo za uničevanje človeških življenj.
Za raziskave privatni denar
Znanstveniki so začeli izvajati raziskave izvornih celic človeških zarodkov leta 1998 in to brez zveznega denarja. Bush je avgusta leta 2001 izdal ukaz, po katerem se je lahko zvezni denar porabil za financiranje raziskav na že ustvarjenih vrstah izvornih celic zarodkov, vendar pa zagovorniki raziskav trdijo, da je teh premalo za napredek. Raziskave se sicer lahko še naprej financirajo s privatnim denarjem in s pomočjo proračunov zveznih držav.
Bush je doslej v svoji predsedniški karieri le trikrat podal veto. Dvakrat proti financiranju raziskav izvornih celic človeških zarodkov in enkrat proti določitvi datuma za umik ameriške vojske iz Iraka. Vodja senatne večine demokrat Harry Reid je napovedal, da bo v kratkem razpisal glasovanje za preglasovanje veta, vendar pa podporniki zakonodaje nimajo potrebne dvotretjinske večine.
Demokrati so bili sicer precej ostri v odzivih na Bushevo odločitev. Kandidatka za predsedniško nominacijo demokratske stranke, senatorka iz New Yorka Hillary Clinton, je sporočila, da gre za nov primer postavljanja ideologije pred znanost, za nov primer postavljanja politike pred interese družin in nov dokaz za to, da je Bush skupaj s svojo stranko izgubil stik z realnostjo. Podobno so menili tudi drugi demokrati, ki upajo, da jim bo to vprašanje pomagalo na volitvah leta 2008.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.