11 od 15 članic Varnostnega sveta ZN (VS ZN) je v četrtek zvečer glasovalo za besedilo resolucije, ki je med drugim pozivala h koncu politike likvidacij. Nemčija, Velika Britanija in Romunija so se glasovanja vzdržale.
Ameriški veleposlanik pri ZN John Negroponte je osnutek resolucije označil za "enostranskega". Besedilo je kot "neuravnoteženo" kritiziral tudi nemški veleposlanik Gunter Pleuger. Predstavnik Palestincev pri ZN Nasi al Kidva pa je opozoril na dejstvo, da so ZDA s svojim zadnjim vetom doslej preprečile že 28 resolucij proti Izraelu.
Izrael navdušen, Palestinci ogorčeni
Izrael je, pričakovano, pozdravil ameriški veto. "Izrael zelo ceni odločnost, ki jo je med glasovanjem pokazala administracija ameriškega predsednika Georgea Busha. S tem je znova ubranila načela boja proti terorizmu," je povedal nekdanji izraelski veleposlanik v ZN in svetovalec izraelske vlade Dore Gold. "Besedilo resolucije sploh ni omenjalo terorističnih organizacij in 377 Izraelcev, ki jih je ubil Hamas, temveč se je osredotočalo le na izraelsko operacijo obrambnega značaja," je dodal Gold.
Palestinska vlada pa je veto ZDA v VS ZN odločno obsodila in ocenila, da bi to lahko spodbudilo Izrael k nadaljevanju načrtnega pobijanja Palestincev. Minister za pogajanja Saeb Erekat meni, da bi si Izrael ameriški veto "lahko razlagal kot spodbudo k nadaljevanju nasilja, agresije in ubojev".
Ameriški veto sicer obžaluje tudi Rusija. Namestnik ruskega zunanjega ministra Juri Fedotov je obžaloval ameriški veto. "Obžalujemo, da v VS ZN ni bilo mogoče doseči konsenza glede nevarnega izbruha nasilja na Bližnjem vzhodu," je dejal. Po njegovih besedah je Rusija podprla resolucijo, ker je ta vsebovala "pomembne elemente", kot so obsodba nasilja in terorističnih napadov na civiliste, ter poziv obema stranema, naj spoštujeta mednarodni časovni načrt za mir na Bližnjem vzhodu.
Nasilje ne pojenja
Z Bližnjega vzhoda pa poročajo o novih žrtvah na palestinski strani. Izraelski vojaki so ubili dva Palestinca, oblečena v potapljaško obleko, ki sta se uspela v četrtek zvečer z obale prebiti do skupine judovskih naselbin na območju Gaze.
V bližini izraelske nadzorne točke pri Nablusu na Zahodnem bregu je v eksploziji avtomobila umrl nek palestinski skrajnež. Po pričevanju očividcev naj bi šlo za člana Brigad mučenikov Al Akse.
Izraelska policija je medtem omejila dostop do Svetišča na skali v Jeruzalemu. Tako se bodo lahko tradicionalne petkove molitve v tem svetišču udeležili le Palestinci, starejši od 45 let, in ženske. Policija se je za ukrep odločila zaradi bojazni pred izbruhom spopadov med palestinskimi in izraelskimi verniki. Svetišče na skali z mošejo Al Aksa je muslimanski sveti kraj, ki stoji nad judovskim Zidom žalovanja.
Odstranitev Arafata ni izraelski cilj
Izraelski minister za interno varnost Zahi Hanegbi pa je v četrtek v Ciudadu de Mexico zavrnil namige, da izraelska vlada po uboju Jasina načrtuje tudi odstranitev palestinskega voditelja Jaserja Arafata. "Arafat ni cilj," je dejal Hanegbi in dodal, da izraelska vlada upa, da bo Arafat sam odstopil ali pa se odmaknil od dnevne politike.
Hanegbi, ki je po navedbah izraelskega veleposlaništva na zasebnem obisku v Mehiki, je šejka Jasina označil kot "viteza nasilja", ki je odgovoren za smrt najmanj 377 Izraelcev.
Načelnik generalštaba izraelske vojske Moše Jalon je pred dnevi namignil, da bi naslednji tarči izraelskih likvidacij lahko bila Arafat in vodja libanonskega skrajnega gibanja Hezbolah.
Shodi v spomin na Jasina
Na tisoče Palestincev se je v Ramali in Nablusu na Zahodnem bregu udeležilo shodov v spomin na ustanovitelja in duhovnega vodjo skrajnega palestinskega gibanja Hamas, šejka Ahmeda Jasina, ki ga je v ponedeljek v Gazi ubila izraelska vojska. Shoda so organizirala skrajna palestinska gibanja.
Na shodu v Ramali se je po tradicionalni petkovi molitvi zbralo kakih 5000 ljudi, ki so nosili Jasinove fotografije. Zbrane je nagovorilo več govornikov, prek telefona pa tudi vodja Hamasovega političnega odbora Kaled Mašal. Ta je zatrdil, da bo Hamas kljub odstranitvi njegovega duhovnega vodje nadaljeval džihad in upor proti izraelski zasedbi. "Še naprej se bomo žrtvovali, vse dokler ne nehajo okupacije," je zatrdil.
V središču Nablusa se je zbralo okoli 4000 ljudi, med katerimi je bilo več kot 300 oboroženih mož. Tudi v tem palestinskem mestu so protestniki objokovali smrt šejka Jasina in obsojali Izrael. Protesti so danes potekali tudi v Bagdadu in Teheranu.