Še vedno ni jasno, zakaj se je Lubitz odločil za tako grozljivo dejanje, ki je številne ljudi ovilo v črno.
Reševalci pregledujejo vsak košček razbitine, pri tem pa še vedno upajo, da bodo odkrili spominsko kartico druge črne skrinjice, ki beleži podatke o letu.
Na območju so tudi številni svojci, ki iščejo odgovore in upajo, da bodo lahko prevzeli posmrtne ostanke svojih najdražjih. "Doslej nismo našli še nobenega celega trupla," je pojasnil predstavnik žandarmerije. Dodal je, da se DNK nekaterih posmrtnih ostankov ujema z vzorci, ki so jih dali svojci žrtev. Identiteto žrtev pa naj bi sporočili šele po vseh opravljenih identifikacijah.
Koliko časa bo iskanje še trajalo, predstavnik žandarmerije ni želel povedati. Je pa izpostavil, da so pogoji na zelo težko dostopnem območju, kjer je strmoglavilo letalo, izredno težki. Dodal je, da bo trajanje iskalne akcije med drugim odvisno tudi od vremenskih pogojev na območju.
Lubitz je območje strmoglavljenja dobro poznal že iz otroštva
Medtem pa prihajajo na dan nove informacije o Lubitzu. Kopilot naj bi zelo dobro poznal območje, na katerem je strmoglavil airbus, je za francosko televizijo iTele dejal Francis Kefer član aerokluba iz francoskega Sisterona, ki je okoli 50 kilometrov oddaljeno od kraja strmoglavljenja.
Po njegovih besedah je Lubitz med leti 1996 in 2003 večkrat s starši in ostalimi člani nemškega aerokluba obiskal območje Sisterona, ki ga je tudi večkrat preletel, saj je tam vadil upravljanje jadralnega letala.
Duševne motnje niso edino, kar preiskuje tožilstvo
Duševne motnje kopilota, ki naj bi po ugotovitvah preiskovalcev namerno povzročil torkovo strmoglavljenje letala Germanwings na jugovzhodu Francije, so le eden od indicev pri ugotavljanju vzroka tragedije, je danes v Düsseldorfu dejal francoski tožilec, ki sodeluje z nemškimi preiskovalci.
"Imamo vrsto elementov, na podlagi katerih lahko upoštevamo ta indic kot zelo resnega, a ne edinega," je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal tožilec Jean-Pierre Michel.
Nemške letalske oblasti so medtem sporočile, da so kartoteko kopilota Andreasa Lubitza predale tožilstvu, a niso želele navesti, ali so v njej omenjene tudi zdravstvene težave, zaradi katerih so potrebni redni pregledi.
Po pisanju nemškega časnika Welt am Sonntag so policisti med preiskavo Lubitzevega stanovanja v Düsseldorfu našli zdravila za duševne bolezni. 27-letnik naj bi se zdravil pri več nevrologih in psihiatrih. Eden od preiskovalcev je za časnik še povedal, da niso našli dokazov, da bi kopilot imel težave z odvisnostjo od mamil ali alkohola.
Kopilot dejal nekdanjemu dekletu, da bo vsak vedel zanj
Dodala je, da je Lubitz, če je resnično on povzročil strmoglavljenje letala, to storil zato, ker se je zavedal, da zaradi svoje bolezni ne bo nikoli mogel uresničiti svojih sanj ter postati kapitan letala na medcelinskih letih.
Stevardesa je po navedbah Bilda z Lubitzem lani pet mesecev letela na evropskih letih, v tem času pa naj bi imela razmerje. Po njenih besedah sta se razšla, "ker je postalo jasno, da ima on težave". Med drugim naj bi se ponoči večkrat zbujal zaradi nočnih mor in vpil: "Padamo".
Preiskovalci so med četrtkovo preiskavo Lubitzevega stanovanja v Düsseldorfu med drugim našli zdravniško potrdilo, da je bolan in da bi moral biti na dan strmoglavljenja na bolniškem dopustu. Za kakšno bolezen naj bi šlo, ni znano. Preiskovalci domnevajo, da je kopilot pred svojim delodajalcem in tudi pred sodelavci skrival bolezen, saj je bilo zdravniško potrdilo raztrgano.
Koliko bo plačala Lufthansa?
V skladu z montrealsko konvencijo, ki velja od leta 1999, mora letalska družba za nesrečo, za katero je odgovorna, plačati do 43.000 evrov za vsako žrtev.
Strokovnjak za letalsko pravo Holger Hopperdietzelm je za berlinski dnevnik Tagesspiegel ocenil, da bo morala Lufthansa za vsako žrtev odšteti od več deset tisoč do več sto tisoč evrov. Profesor letalskega prava na berlinski tehniški univerzi pa meni, da bodo zgolj odškodnine Lufthanso stale skupno med deset in 30 milijonov evrov.
Sicer je Lufthansa, matična družba nizkocenovnika Germanwings, včeraj svojcem žrtev ponudila po 50.000 evrov pomoči na žrtev za najnujnejše stroške, ki jih imajo v zvezi s tragedijo. Predstavnik Germanwingsa je pojasnil, da svojcem pomoči ne bo treba vrniti. Lufthansa jim bo sicer plačala še odškodnino.
Po navedbah strokovnjakov za zavarovanje dejstvo, da je kopilot namerno povzročil strmoglavljenje letala, ne bo vplivalo na odškodnine.
KOMENTARJI (634)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.