Ruske zračne sile so že zjutraj intenzivno obstreljevale položaje sirskih upornikov v provincah Hama in Idlib. Zračnim napadom je sledil napad na tleh, ki so ga izvedle sirske vladne sile s svojimi zavezniki. Napadli so vsaj štiri pozicije upornikov. Ruska vojaška letala in sirske vladne sile so danes prvič skupaj sprožile obsežno ofenzivo na položaje upornikov v Siriji.
Rusko obstreljevanje je po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice "intenzivnejše kot ponavadi". Letala so ponoči in zjutraj zadela najmanj štiri lokacije v osrednji provinci Hama ter tri lokacije v severozahodni provinci Idlib, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ruska letala so poleg tega ponoči in davi znova obstreljevala tudi cilje v provinci Alep.
Obenem v Hami potekajo siloviti spopadi na tleh, a kot je pojasnil vodja observatorija Rami Abdel Rahman, režimske sile in provladne milice zaenkrat niso napredovale. Vojska osvajalcev – močna islamistična grupacija, ki nadzoruje provinco Idlib in del katere je z Al Kaido povezana Fronta al Nusra – namreč dobiva okrepitve in se uspešno upira.
Rusi tudi z vojaškimi ladjami
Rusija pa je v Siriji začela posredovati tudi na morju. Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je sporočil, da so v napadih na položaje skrajne Islamske države v Siriji ob letalih danes sodelovale tudi štiri ruske vojaške ladje na Kaspijskem morju. Te so po njegovih navedbah izvedle 26 napadov z vodenimi raketami na enajst tarč, ki so jih vse uničile.
Šojgu je to dejal v pogovoru z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, ki ga je prenašala televizija. Ob tem je poudaril, da civilisti pri tem niso bili ubiti.
Putin je rusko vojsko pohvalil za posredovanje in poudaril, da so bili cilji od vojaških ladij oddaljeni kakih 1500 kilometrov. "Od 30. septembra do danes je bilo zadetih 112 ciljev. Intenzivnost napadov se povečuje." pa je dejal Šojgu.
Ruski predsednik je še napovedal okrepitev ruskih letalskih napadov, da bi lahko pripravili kopensko ofenzivo sirske vojske proti IS ter potrdil, da se bo ruska vojska glede prihodnjih vojaških operacij uskladila s sirskimi silami.
Povedali so tudi, da pričakujejo, da jih bodo zahodni partnerji obveščali, kje nameravajo napadati cilje IS.
Ruska vojaška prisotnost v Siriji se krepi, ugotavljajo tudi v Natu. "V vzhodnem Sredozemlju je zdaj že več kot 10 ruskih vojaških ladij, kar je več kot običajno," je dejal ameriški ambasador v Natu Douglas Lute. V Sirijo pa naj bi poslala tudi bataljon vojakov z najmodernejšimi tanki za boje na kopnem.
Uničili skladišča orožja nasprotnikov predsednika
Ruski zračni napadi naj bi uničili velika skladišča orožja uporniških skupinam, ki jih urijo Američani, je povedal njihov poveljnik. Rusi so svoje napade razširili na upornike, ki jih podpirajo tuji nasprotniki predsednika Bašarja al Asada.
Novi napadi so ciljali glavna skladišča orožja te skupine v zahodni provinci Aleppo in jih popolnoma uničila.
Na zahodnem in svernem delu Sirjie je usmerjen velik del ruskih zračnih napadov, tam pa IS ni prisotna v večjem številu.
Gre za eno izmed številnih skupin upornikov, ki jih ZDA dojema kot zmerne, zato jih uri CIA. Gre za program, ki je ločen od tistega, ki ga je vzpostavil Pentagon in uri ter zagotavlja opremo sirskim upornikom, ki se borijo proti IS.
Šlo naj bi za glavno skladišče orožja upornikov Liwa Suqour al Jabal, ki jih je usposabljala ZDA, je sporočil Hasan Hadž Ali, poveljnik te iste uporniške skupine. Te je v Saudski Arabiji in Katarju vojaško usposabljala ameriška CIA. Hadž Ali je prepričan, da so si Rusi to uporniško skupino izbrali zato, ker je ena večjih in močnejših frakcij, ki se bojujejo na strani sirske osvobodilne vojske proti Asadovem režimu. A kot pravi, borijo se tudi proti militantom IS, ki si želijo pridobiti ozemlja severno od province Alep. Z uničenjem orožja pa so jim Rusi zadali velik udarec.
Francija: Dokler je Asad na oblasti, ni možno nikakršno sodelovanje z vladnimi silami
Francija je zavrnila ruski predlog, da bi sirske vladne sile in zmerne uporniške sile pridružile v boju proti IS. Kot pravijo, je to nemogoče dokler je Bašar al Asad na položaju. Idejo je v televizijskem pogovoru predstavil ruski predsednik Vladimir Putin, ki je dejal, da se je z njim strinjal francoski predsednik Francois Hollande.
Toda prav nasprotno je sporočil francoski zunanji minister Laurent Fabius, ki se je prav tako udeležil petkovega sestanka Putina in Hollanda. Kot je dejal, je očitno prišlo do zmede in napačnega razumevanja na ruski strani. "Zgoditi se mora politična sprememba, saj smo prepričani, da dokler je Assad na oblasti, ne bo možno doseči potrebne enotnosti v Siriji, zaradi vseh zločinov, ki jih je zagrešil njegov režim," je dejal Fabius. "Dokler je on na oblasti, ni možno nikakršno sodelovanje s sirsko vojsko," je še dodal.
Francija je sicer v preteklosti upornikom, ki so povezani s sirsko osvobodilno vojsko, nudila logistično podporo in orožje. Ves čas pa zahteva, da Asad odstopi s položaja.
Tudi Irak bo Rusijo prosil za pomoč
Irak je sporočil, da bodo tudi oni zaprosili za rusko zračno pomoč pri boju z IS in obstreljevanju njihovih ciljev.
"V naslednjih dneh in tednih bo Irak prisiljen prositi Rusijo, da sproži zračne napade, to pa je odvisno od njihove uspešnosti v Siriji," je dejal vodilni šiitski politik Hakim al-Zamili. Dejal je, da si želijo, da bi imela Rusija pri boju proti IS večjo vlogo v Iraku kot jo imajo trenutno ZDA. Tudi iraški premier Haider al-Abadi je dejal, da bi bili ruski zračni napadi proti militantom IS dobrodošli.
Rusija bi lahko pristala na predloge Pentagona
Z ruskega obrambnega ministrstva pa so danes sporočili, da bi Rusija lahko pristala na predloge Pentagona o koordinaciji ruskih letalskih napadov v Siriji z mednarodno koalicijo pod vodstvom ZDA.
"Rusko obrambno ministrstvo je odgovorilo na zahteve Pentagona in podrobno preučuje ameriške predloge o koordinaciji napadov proti teroristični skupini Islamska država v Siriji," so ruske tiskovne agencije navedle izjavo tiskovnega predstavnika ruskega obrambnega ministrstva Igorja Konašenkova, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Gledano na splošno, bi te predloge lahko uresničili," je dodal ter pojasnil, da bodo še skušali razjasniti nekatere tehnične podrobnosti, o katerih se bodo danes ruski vojaški obrambni strokovnjaki pogovarjali s kolegi iz Pentagona.
Ameriški in ruski uradniki so se na rusko zahtevo minuli teden pogovarjali o vzpostavitvi ukrepov, da bi se izognili incidentom, tako da ruska letala in letala koalicije pod vodstvom ZDA ne bi bila istočasno na istem kraju. Do pogovorov je prišlo, potem ko je Rusija začela izvajati letalske napade v Siriji v podporo sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu.
Ruska letala so v torek izvedla napade na 12 položajev skrajnežev Islamske države v Siriji. Ti so se pred ruskimi napadi začeli taktično umikati v bližino naseljenih območij in mošej, saj vedo, da jih Rusi tam ne bodo napadali. Umik so posnela tudi ruska brezpilotna letala.
Moskva je medtem razširila območje napadov v državi in prišla tudi v navzkrižje s sosednjo Turčijo zaradi kršenja turškega zračnega prostora.
'Rusija je prijateljska država, a če bo ponovno kršila zračni prostor, bomo to dojeli kot grožnjo'
Turško zunanje ministrstvo je sporočilo, da so ruskega ambasadorja v torek ponovno posvarili zaradi ponovljenega kršenja zračnega prostora. Povedali so, da je Turčija odprta za pogovore z Rusijo o ukrepih v izogib ponovnim kršitvam zračnega prostora.
Turki so tudi sporočili, da če se bo kršenje zračnega prostora nadaljevalo, bodo to dojeli kot grožnjo.
So pa potrdili, da je Rusija formalno zaprosila za sestanek za pogovore glede vpadov v zračni prostor, kar dojemajo kot pozitivno.
Turški premier Ahmet Davutoglu je povedal, da med državama ni konflikta interesov, a ne bodo dovolili ogrožanja svojega zračnega prostora in mejne varnosti. Dodal je, da ne želi, da bi zaradi sirskega konflikta prišlo do krize med Natom in Rusijo.
"Rusko prošnjo o srečanju, da bi pojasnili svoje stališče, vidimo kot nekaj pozitivnega. Rusija je naša prijateljica, a če se bodo kršitve zračnega prostora nadaljevale, bomo to razumeli kot grožnjo in ne kot prijateljsko obnašanje," je povedal predstavnik vladajoče stranke Omer Celik.
Turški premier: Rusija doslej napadla le dva cilja IS v Siriji
Davutoglu je Rusiji tudi očital, da so njena letala v Siriji doslej le dvakrat napadla položaje džihadistične Islamske države, medtem ko so v tednu dni v tej državi izvedla že 57 napadov. V vseh ostalih primerih je Rusija po njegovih besedah obstreljevala cilje zmernih sirskih upornikov, ki uživajo podporo Turčije in ZDA.
Kot je pojasnil Davutoglu, se pri teh trditvah naslanja na obveščevalne podatke, ki jih dobiva Turčija, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Če se bomo že borili proti Daešu (drugo ime za Islamsko državo), se dajmo skupaj," je dodal premier.
Obenem je posvaril pred napadi na civiliste in zmerne upornike v Siriji, saj da bodo ti še zaostrili beg ljudi in s tem pritisk beguncev na sosede Sirije in tudi države EU.
KOMENTARJI (1485)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.