V turškem parlamentu so pele pesti. Razprava o reformah, s katerimi bi vrhovni svet sodnikov in tožilcev (HSYK), ki med drugim imenuje vodilne predstavnike turškega pravosodja, izgubil del svojih pristojnosti, pravosodno ministrstvo pa bi dobilo precej več besede pri imenovanju članov HSYK, se je sprevrgla v fizični obračun.
Eden od politikov je stopil na mizo in z nogo zamahnil proti kolegom, medtem pa so se ostali začeli prerivati in obračunavati s pestmi. Drug proti drugemu so začeli metati steklenice vode. Po zraku naj bi poletel celo iPad.
HSYK se je ob načrtovanih spremembah odzval z ogorčenjem. "S spremembo zakonodaje bo moral svet poročati pravosodnemu ministrstvu. Ta amandma je protiustaven in v nasprotju z oblikovanjem neodvisnega telesa," je v izjavi zapisal HSYK in dodal še, da je reforma v nasprotju z mednarodnim pravom.
Namestnik vodje HSYK in ena najvišjih figur v turškem pravosodju Ahmet Hamsici je opozoril, da bi bila krepitev vladnega nadzora nad delom sveta v nasprotju z ustavo, saj bi kršila osnovno načelo delitve oblasti.
Kot problematično je reformo že označil tudi komisar za človekove pravice Sveta Evrope Nils Muižnieks, ki jo vidi kot "resno nazadovanje v neodvisnosti turškega pravosodja".
Protestniki proti Erdoganovi vladi
Korupcijski škandal pa je na ulice turške prestolnice spet pognal protestnike, ki so protestirali proti vladi premierja Recepa Tayyipa Erdogana. Na trgu Sihhiye v Ankari se je zbralo okoli 20.000 protestnikov in vzklikalo "revolucija bo očistila te umazanije" ter "lopovi".
Lami Ozgen, eden od vodij protesta, je dejal, da je korupcijski škandal pokazal pravi obraz turške vlade in gibanja Gulen. "Kriza je javnosti pokazala, da imajo tisti, ki zlorabljajo religijo in vero, radi bogastvo, luksuz in blišč ter da častijo denar," je dejal.
Afera v Turčiji je izbruhnila sredi decembra lani, ko je policija v protikorupcijski preiskavi aretirala na desetine ljudi, med njimi tudi sinove nekdanjih ministrov.
Premier s prstom pokazal na sodnike in tožilce
Erdogan je odgovornost za škandal, ki je dodobra zatresel njegovo vlado in med drugim vodil v zamenjavo več ministrov, pripisal sodnikom in tožilcem. Vlada je poleg tega v odgovor na preiskave doslej odstavila na stotine policistov in policijskih šefov.
V ozadju afere naj bi sicer stal spor med Erdoganom in njegovim nekdanjim zaveznikom Fethullahom Gulenom. Vplivni islamski klerik, ki živi v izgnanstvu v ZDA, ima namreč še vedno precejšen vpliv v turški policiji, tajnih službah in sodstvu.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.