Organizacija Nevidni otroci (Invisible Children) je objavila nadaljevanje viralnega dokumentarnega videoposnetka o Jospehu Konyju, vodji afriške uporniške vojske Gospodove odporniške armade (LRA), v kateri ugrabljajo otroke in jih vzgajajo v morilske stroje. 30-minutni videoposnetek, katerega namen je najti in privesti Konyja pred mednarodno sodišče za vojne zločine, si je le v nekaj dneh na spletnem portalu YouTube ogledalo že več kot 76 milijonov ljudi po vsem svetu.
Čeprav je v večini naletel na odobravanje svetovne javnosti, je posnetek požel tudi negativne kritike. V javnosti je tako moč slišati od tega, da gre le za propagandi video ameriške vlade, da gre le za sodobno kolonialno razmišljanje o potrebi belih tujcev za reševanje problemov črne celine, pa do kritik, da avtor videa izkorišča svojega in druge otroke za pridobivanje denarja za organizacijo.
Odgovori na kritike
Izvršni direktor organizacije Nevidni otroci Ben Keesey v novem videoposnetku, z namenom, da bi bila zgodba čim bolj transparentna, odgovarja na omenjene kritike. Keesey uvodoma poudari, da je njihov cilj le eden: ''Dokončno ustaviti nasilje vojske LRA in obnoviti območja, ki jih je prizadela vojna.'' Izvršni direktor organizacije v videoposnetku pojasnjuje tristopenjski pristop, ki ga je za dosego cilja ubrala organizacija.
Poglejte si nov video, v katerem so podani nekateri odgovori na kritike (video je v angleščini):
Po njegovih besedah najprej ustvarijo zanimive filme, ki bi pritegnili svetovno javnost. Ko pridobijo ljudi, ki jim ni vseeno, jih prosijo, da ukrepajo, da o zgodbi povedo odgovornim v njihovi državi. Kot tretji pristop pa je Keesey izpostavil pomoč na terenu. ''Težko je bilo brati nekatere kritike o naši organizaciji Nevidni otroci, vendar razumem. Nekateri ste šele pred dnevi, prek filma KONY2012, prvič slišali za nas. Če je res tako, da nas poznate le prek omenjenih 30 minut, da ste, potem ko ste hoteli vedeti več, naleteli na neobstoječo spletno stran, ki se nam je zaradi navala sesula, potem razumem, da nekateri menite, da gre za neko 'čez noč' ustanovljeno organizacijo. A temu ni tako, gre za premišljeno, zelo namensko in strateško organizacijo,'' v posnetku poudarja Keesey. Financiranje organizacije Nevidni otroci
Keesey se nato osredotoči na glavno kritiko, ki so jo prejeli v minulih dneh – financiranje. V zadnjih letih je več kot 80 odstotkov vsega zbranega denarja šlo za programe pomoči otrokom in drugim prizadetim v Afriki, je povedal Keesey. Veliko kritik je letelo tudi na potovanja in produkcijske stroške. Izvršni direktor organizacije je pojasnil, da je v teh stroških zajeto vse, kar pritiče predavanjem na terenu, pod produkcijske pa spadajo tudi stroški za izdelavo stvari, ki jih prodajajo v dobrodelne namene. Na vprašanja o financiranju samega delovanja organizacije pa je odgovoril, da sredstva prihajajo od zasebnih donatorjev. Tako so v letošnjem letu od zasebnika prejeli kar 330 tisoč dolarjev za operativne stroške. Letna finančna poročila organizacije so na voljo tudi na njihovi spletni strani.
Če imate vprašanje, ga lahko organizaciji Nevidni otroci posredujete prek Twitterja. Vprašanje lahko naslovite na uporabnika @invisible, dodate mu še oznako #AskICAnything.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.