Britanska kraljica Elizabeta II. je danes v parlamentu predstavila program vlade do parlamentarnih volitev maja prihodnje leto. V tradicionalnem govoru, ki ga je napisala vlada, je nanizala 11 predlogov zakonov.
"Moja vlada se bo osredotočila na reformo pokojnin," je naznanila kraljica, ki je prebrala zakonodajni program vlade konservativnega premiera Davida Camerona, ki vodi koalicijsko vlado z liberalnimi demokrati. Predlog zakona med drugim predvideva, da bo mogoče naenkrat prevzeti celoten pokojninski znesek. Drug predlog omogoča uslužbencem vplačevanje v skupne pokojninske sklade, ki bi jih delili z drugimi delavci, poroča britanski BBC.
Kraljica je poleg tega poudarila, da si bo vlada prizadevala zmanjšati davke in tako okrepiti finančno varnost, zahvaljujoč čemur bi lahko Velika Britanija postala "najbolj privlačen prostor za sklepanje poslov". Vlada želi tudi uvesti strožje kazni za delodajalce, ki ne bodo izplačevali minimalne plače, je dodala.
Z oktobrom 2015 bodo v državi uvedli plačilo za plastične vrečke – kupci bodo morali zanjo odšteti pet penijev (šest centov). S tem ukrepom želi vlada omejiti njihovo uporabo in zaščititi okolje, je pojasnila kraljica.
Med predvidenimi socialnimi ukrepi vlade je predlog zakona za boj proti modernemu suženjstvu in okrepitev pomoči žrtvam. Na področju zunanje politike pa si bo vlada v zadnjem letu mandata prizadevala za izboljšanje humanitarnih razmer v Siriji, zmanjšanje nasilja in politični dogovor, je napovedala Elizabeta II. London si želi tudi stabilnih odnosov med Ukrajino in Rusijo, je dejala.
Kraljičinemu govoru je sledila razprava, v kateri je lahko vlada podrobneje predstavila svoje načrte.
Kočija, vredna skoraj 3,5 milijona evrov
Elizabeta II. je v parlament prispela v povsem novi kočiji, vredni skoraj 3,5 milijona evrov. V nekaj več kot desetletju jo je izdelal avstralski rokodelec Jim Frecklington v svoji delavnici v predmestju Sydneya, vsebuje pa več kot 100 neprecenljivih kosov iz britanske zgodovine. Gre za šele drugo kočijo, izdelano v več kot 100 letih, ki jo vlečejo konji. Dolga je skoraj 5,5 metra, visoka več kot tri metre in težka več kot tri tone. Vleklo jo je šest konj, prekrita pa je z dekorativnimi zlatimi listi.
Krona na vrhu kočije je bila izrezljana iz hrasta admiralske ladje Horatia Nelsona iz bitke pri Trafalgarju leta 1805. V njej se lahko namesti tudi kamera za snemanje množice ob poti. "Leta 1922 je bila ladja deležna velikega popravila in spoznal sem, da je vrhovno poveljstvo mornarice odstranilo nekaj lesa," je dejal Frecklington. "Izvedel sem, kdo ima v lasti ta les, pristopil in vprašal, ali bi podaril ta kos lesa."
Notranjost kočije, oblečena v rumeno svilo, vsebuje dele iz več kot 100 britanskih zgodovinskih prizorišč in organizacij. Številni deli so leseni; ti so bili obdelani v manjše pološčene kvadrate, ki so jih uporabili za dekoracijo notranjih sten in vrat. Ročaji ograje so izdelani iz lesa kraljeve jahte Britannia.
V kočijo je vgrajena tudi svinčena krogla za mušketo iz bitke pri Waterlooju leta 1815 ter kos kovine iz odlitka Viktorijinega križca, najvišjega vojaškega odlikovanja. Prav tako vsebuje fragmente škotskega kamna usode, kjer so nekoč kronali monarhe.
Za zagotavljanje prijetne vožnje ima kočija vgrajenih šest hidravličnih stabilizatorjev, prekriti z zlatimi listi, opremljena pa je tudi z električnimi okni in grelci. "Želel sem ustvariti nekaj izjemno posebnega za obeležitev kraljičinega vladanja," je dejal Frecklington, ki je že leta 1988 pomagal pri izdelavi avstralske državne kočije. Ta je namreč zaznamovala 200-letnico Avstralije in je bila prva nova državna kočija po letu 1902.
"Naša kraljica se bo v zgodovino zapisala kot ena največjih vladarjev, ki so kdaj koli živeli, in sem menil, da je treba izdelati nekaj zelo posebnega – nek določen predmet," je še dejal.
Frecklington je prejel začetna sredstva s strani avstralske vlade, za izdelavo pa je prav tako porabil svoj denar. Kočijo je kupil Sklad kraljeve zbirke, in sicer skoraj v celoti z denarjem iz privatnih donacij. Sklad sicer skrbi za kraljeve konjušnice v Buckinghamski palači, kjer hranijo državne kočije in konje.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.