Ameriški predsednik Barack Obama je žrtvam ''pretresljive'' katastrofe obljubil vso pomoč zvezne vlade. ''Tega, kdaj in kje bodo neurja pustošila, ne moremo nadzorovati, lahko pa nadzorujemo naš odziv nanje,'' je Obama dejal med tiskovno konferenco v Beli hiši.

''Ti smrtonosni tornadi so v nekaj urah zahtevali življenja mater in očetov, prijateljev in sosedov,'' je po poročanju ameriškega medija ABCNews dejal ameriški predsednik.
'Česa takega še nisem videl'
Obama pa si je danes v zvezni državi tudi osebno Alabama ogledal škodo, ki so jo v tem tednu povzročili tornadi, in prebivalcem prizadetih območij zagotovil, da jim bo zvezna vlada pomagala pri obnovi. Ob obisku mesta Tuscaloosa, ki je bilo najbolj prizadeto, je Obama dejal, da česa takšnega še ni videl.
Obama je v mestu, kjer je videl popolnoma uničene zgradbe in razorano zemljo z izruvanimi drevesi, govoril tudi s prizadetimi, ki so mu opisali strahote.
Obama je ogled uničenja izkoristil tudi za poziv k večji enotnosti Američanov in dejal, da ljudje v takšnih primerih pozabijo na razprtije in se ob soočenju z močjo narave spomnijo, da so odvisni drug od drugega.
Obama je iz Alabame odpotoval na Florido, kjer naj bi si v Cape Canaveralu ogledal za nocoj napovedano izstrelitev raketoplana Endeavour na njegovo zadnjo vesoljsko misijo. Izstrelitev so sicer medtem že preložili na nedeljo. Obama ima danes na programu še govor na fakulteti v Miamiju, zvečer pa naj bi se vrnil v Belo hišo.
Okoli 300 mrtvih
Nacionalna uprava za oceane in atmosfero je sicer v sredo zabeležila kar 173 tornadov, največ v posameznem nevihtnem sistemu od spremljanja neurij. Šlo je za najhujše divjanje tornadov po letu 1974, ko so neurja zahtevala 315 življenj.
Tornadi, ki so opustošili mesta po ameriški zvezni državi Alabama, so povzročili ustavitev posameznih ameriških nuklearnih elektrarn. Na tisoče ljudi je ostalo brez doma, več kot milijon pa jih je ostalo brez električne energije.

Opozorilni sistemi so sicer dobro delovali, vendar pa tornadov ni moč napovedati dovolj zgodaj in nikoli ni časa za pobeg daleč od njegove poti. Povprečen čas od opozorila do prihoda tornada je bil manj kot pol ure, kar je bilo dovolj le, da se ljudje hitro nekam zatečejo.
Lovilec neviht John Brown je posnel tornado, ki je s hitrostjo 320 kilometrov na uro divjal skozi Tuscalooso v Alabami. ''Še nikoli nisem videl nič podobnega. Do solz me je ganilo uničenje človeških življenj in lastnine,'' je dejal Brown. V Tuscaloosi niso opustošeni le domovi in trgovinska območja, temveč tudi dobršen del javne infrastrukture.
Guverner Georie Nathan Deal je danes zjutraj obiskal prizadeto območje v zvezni državi, ki jo vodi, in dejal, da ''si je težko predstavljati, da lahko narava povzroči takšno opustošenje''. V Georgii je umrlo najmanj 15 ljudi.
Največ smrtnih žrtev so tornadi terjali v Alabami, kjer je najmanj 210 mrtvih. Iz Mississippija poročajo o 32 mrtvih, iz Tennesseeja pa o 34 smrtnih žrtvah.V Arkansasu je življenje izgubilo 13 ljudi, v Virginii pa pet.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.