Na območju Pariza se tudi danes zaradi obilice snega ukvarjajo s hudimi težavami. Več tisoč ljudi je moralo zaradi odpovedanih poletov noč preživeti na osrednjem pariškem letališču Charles de Gaulle, številni pa zaradi novozapadlega snega v sredo zvečer niso mogli iz služb. Na pariški obvoznici je obstalo okoli 2500 težkih tovornjakov.
Francoski notranji minister Brice Hortefeux je voznike pozval, naj ne uporabljajo avtomobilov, če to ni res nujno potrebno, saj so številne ceste zaradi snega in poledice neprevozne, razmere pa naj bi se uredile šele popoldne.
Zaradi snega je danes zaprta tudi osrednja pariška znamenitost Eifflov stolp, medtem ko so morali v sredo predčasno zapreti park okoli gradu v Versaillesu.
V Parizu in okolici je v sredo popoldne zapadlo enajst centimetrov snega, kar je največ po letu 1987, sneženje pa je medtem že ponehalo. Vremenoslovci za zdaj novega snega ne napovedujejo, se bo pa ohladilo, zato opozarjajo na nevarnost poledice.
Sneg povzroča nevšečnosti tudi v Nemčiji
Po nekaj dneh milejših temperatur sta sneg in led ponoči povzročila kaos tudi v Nemčiji, predvsem na območju od Posarja preko Porenja–Pfalške, Hessna, severa Bavarske, Turingije in Saške.
Na frankfurtskem letališču so morali odpovedati približno četrtino za danes napovedanih letov, kar pomeni okoli 340 od skupno 1400 predvidenih letov. Razmere so se sicer dopoldne postopoma normalizirale. Ker so se v Frankfurtu nakopičila tudi letala, ki zaradi slabega vremena niso dobila dovoljenja za pristanek na drugih evropskih letališčih, leti z evropskih letališč proti Frankfurtu za zdaj niso dovoljeni. Več deset letov naj bi danes odpovedali tudi na berlinskih letališčih.
V železniškem prometu se medtem soočajo z velikimi zamudami. Hitri vlaki so morali z običajnih 250 upočasniti na 160 kilometrov na uro, je povedal tiskovni predstavnik nemških železnic. Na progi Berlin–München so morali ponoči preusmerjati vlake, saj se je pod težo snega na tire podrlo več dreves.
Kaos je tudi na nemških cestah, kjer je obtičalo več tovornjakov, zaradi česar prihaja do zastojev. Do najdaljšega zastoja, dolgega kar 40 kilometrov, je prišlo v Turingiji. Številne ceste niso prevozne niti za osebne avtomobile. Voznike, ki so ponoči pri zelo nizkih temperaturah obtičali na cesti, so gasilci oskrbovali s hrano in pijačo.
Ledene ceste na Škotskem
Težave zaradi snega imajo tudi na Otoku. Ne le sneg, preglavice povzročajo tudi nizke temperature, zaradi katerih je večina cest, predvsem na Škotskem, poledenelih in zato izredno nevarnih.
Nizke temperature pa vladajo tudi na Poljskem, kjer je zmrznilo že več kot 60 ljudi, med njimi je največ opitih in brezdomcev.
Slovenija poslala pomoč prizadeti Albaniji
S slovenskega obrambnega ministrstva so medtem sporočili, da je Slovenija poslala pomoč v vrednosti 48.000 evrov Albaniji, ki so jo konec novembra prizadele poplave. Prizadeti bodo med drugim dobili spalne vreče, odeje, protipoplavne vreče in agregate.
Poplave so sicer prizadele več kot 14 hektarov zemljišč na severu Albanije, evakuirali so skoraj 12 tisoč ljudi, poplavljenih pa je 2580 stanovanjskih objektov. 4610 hiš je ostalo odrezanih od sveta.
V Bolgariji toplo
Bolgarijo je medtem zajelo nenavadno toplo vreme. Izmerili so tudi do 20 stopinj Celzija. Najtopleje je bilo na severu države in ob črnomorski obali. A vremenoslovci napovedujejo, da bodo že v noči na petek temperature padle za 20 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.