Potem, ko je pred nekaj dnevi okoli 400 migrantov prebilo obmejne ograje ter iz Maroka tako prebežalo v špansko Melillo, so opozorila držav, kamor se zatekajo Afričani, vse glasnejša. Od januarja do aprila je namreč iz Afrike prek morja v Evropo prispelo 42.000 migrantov, od tega jih je več kot 25.000 prišlo iz Libije. Upoštevajoč še nekatere druge, manj obremenjene poti skupno število letos prispelih migrantov znaša približno 60.000.
Kot je v sredo sporočila italijanska vlada, se je v njihovo državo zateklo več kot 39.000 migrantov, medtem ko so jih lani v celem letu našteli 43.000.
Skupno število letos prispelih pribežnikov v Evropi krepko presega enako obdobje iz leta 2011, leto arabske pomladi, ko je na evropska tla prišlo 140.000 migrantov.
"Če se bo trenutni trend nadaljeval (...), je velika verjetnost, da bo število naraščalo še naprej," je dejal namestnik direktorja Frontexa Gil Arias Fernandez.
Večina tistih, ki so letos pripotovali v Evropo, je iz Libije, vsaj tretjina pa iz Sirije, od koder bežijo pred državljansko vojno. Veliko število pribežnikov je tudi iz Afganistana in Eritreje.
Po navedbah nekaterih poznavalcev letošnje število po relativno nizki ravni migracije v zgodnjih mesecih lanskega leta ni presenetljivo. "Glavna pot prek Libije je bila tako dolgo zaprta, da so ljudje v podsaharski Afriki čakali že nekaj let (na odhod)," je dejal profesor Franck Duvell, ki je na oxfordski univerzi pristojen za migracije.
To sicer po njegovem mnenju ne pomeni nujno, da bo v EU v prihodnjih mesecih prihajalo vedno več ljudi. Veliko je odvisno od kaotične politične in varnostne situacije v Libiji, kjer naj bi po ocenah BBC na odhod čakalo ogromno državljanov, po nekaterih ocenah celo 300.000.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.