Na Sardiniji je po prehodu ciklona Kleopatra nehalo deževati, številne kleti, garaže in polja pa so še vedno pod vodo. Gasilci in reševalne ekipe so na delu, a zaradi razdejanja se več tisoč ljudi ne more vrniti domov.
Pristojni škode še niso ocenili, bo pa ogromna, saj sta voda in blato zalila na stotine stanovanj, poškodovala 500 kilometrov cest in odnesla več mostov. Samo v mestu Catanzaro v Kalabriji naj bi bilo škode za deset milijonov evrov.
Prebivalci se pritožujejo, da pomoč prihaja prepočasi, polemika se je razvnela tudi zaradi slabega sistema obveščanja o poplavah. V nekaterih občinah so dobili samo splošno opozorilo o močnem deževju, kakršno dobijo, kot pravijo, približno 20-krat na leto. Civilna zaščita se brani, da je dan prej izdala tudi opozorilo pred poplavami in ga poslala deželni vladi na Sardiniji. Ta pa ga, kot kaže, ni posredovala občinam.
Vodne trombe poskrbele za kaotične razmere
Ne samo na Sardiniji, močan ciklon je težave povzročal tudi v srednjih in južnih delih Italije. Nevihta na srečo ni bila tako močna, a vseeno je močan veter povzročil številne nevšečnosti.
Vodne trombe so se pojavile pri mestih Agropoli in Neapelj, najhuje pa je bilo prizadeto mesto Gallipoli, kjer se je vodni vrtinec z morja preselil na kopno in povzročil materialno škodo na priobalnih stavbah. Italijanski mediji razmere opisujejo kot kaotične. Zaradi vremenskih razmer so morali v Gallipoliju zapreti dve šoli. Med poukom v tamkajšnji gimnaziji je veter razbil številna okna, razmere pa so tako močno prestrašile učence, da niso upoštevali pravil evakuacije in med bežanjem je nastal kaos. Na srečo pri tem ni bil nihče poškodovan, ravnatelj pa je povedal, da bo šola ostala zaprta nekaj dni. Hrvaška trepeta pred Zlatko Izredno slabo vreme je zajelo tudi Jadransko morje in obalo. Zaradi trenutnih razmer so na Hrvaškem prekinjene številne trajektne linije, tako da so otoki odrezani od sveta. Že včeraj so visoki valovi na Hvaru poškodovali dva čolna, morje pa je na obalo metalo kamenje. Najmočnejši sunek juga, kar 115 kilometrov na uro, so zabeležili v Splitu. Močno je deževalo v okolici Drniša, kjer je padlo do 40 litrov dežja na kvadratni meter, ponekod na območju Šibenika pa je zapadlo tudi do 70 litrov dežja na kvadratni meter. Poplavljeni so deli šibeniške riviere, avtomobili komaj vozijo po poplavljenih cestah, veter je podrl več dreves. Tudi Zadar in Trogir sta pod vodo, poroča Index.hr. Vreme ni prizaneslo niti severnemu Jadranu, kjer so zaradi močnega dežja poplavljene ceste na Reki. Za južni del Hrvaške velja rumeni alarm, kar pomeni, da je vreme potencialno nevarno. In nič ne kaže, da bo kmalu bolje, saj že jutri v Dalmaciji pričakujejo nov ciklon, ki so ga vremenoslovci poimenovali Zlatka.
V Grčiji nasedla luksuzna ladja
V Grčiji, kjer za del države velja oranžni alarm, je morje prav tako močno razburkano, vidljivost pa zelo slaba. Ravno slabo vreme naj bi bilo krivo, da je luksuzna ladja nasedla v pristanišču Pirej. Nihče od 2469 potnikov in 976 članov posadke ni bil poškodovan, pristojni pa pravijo, da tudi na ladji ni nastala večja materialna škoda.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.