Tujina

Videoposnetki domnevnih teroristov

New York/London/Washington, 18. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

ZDA so objavile videoposnetke in fotografije petih domnevnih članov Al Kaide, ki naj bi pripravljali nove napade na civilne cilje. Dokaze za to naj bi ameriški obveščevalci našli v Afganistanu.

Napad na WTC
Napad na WTC FOTO: Reuters

Ameriški pravosodni minister Ashcroft, ki je objavil fotografije, sicer ni povedal, kdaj in kje naj bi prišlo do novih terorističnih napadov. Gotovo tudi ni, ali so omenjeni teroristi še sploh živi.

Direktor FBI Robert Mueller je dejal, da so videoposnetki in fotografije le del koristnih informacij, ki so jih našli v Afganistanu, ameriške oblasti pa nimajo dokazov, da je komu od peterice uspelo pretihotapiti se v ZDA, čeprav naj bi vsaj eden izmed njih to lani kar trikrat poskusil.

Na videoposnetkih so domnevni člani Al Kaide, ki naj bi v arabskem jeziku govorili o veličastvu mučeništva samomorilcev, ki si zaslužijo pot v nebesa s sovraštvom in pobijanjem nevernikom. Domnevni teroristi naj bi tudi grozili z novimi napadi. Za zdaj je treba verjeti Ashcroftu na besedo, saj so se Američani odločili, da besedila na videoposnetkih ne bodo objavili, ker menda obstaja bojazen, da bi se v besedilu skrivalo kakšno šifrirano sporočilo teroristom po širnem svetu. Ashcroft je še dejal, da bodo besedilo morda kasneje objavili, ko se bodo prepričali, da takšnih sporočil ni, morda pa ga sploh ne bodo objavili.

Fotografija člana Al Kaide
Fotografija člana Al Kaide FOTO: Reuters

Ameriške oblasti so identificirale štiri od petih bradatih možakarjev, ki zaljubljeno objemajo svoje puške in nekaj razlagajo ali vpijejo, kar pa ostaja znano samo vladnim prevajalcem. Med njimi naj bi bili Abd al Rahim, Mohamed Said Ali Hasan, Halid Ibn Mohamed al Juhani in Ramzi Binalšib. Peti ostaja neznan. Ashcroft je dejal, da naj bi bil Binalšib povezan z Mohamedom Ato, ki velja za voditelja teroristov, ki so izvedli napad na ZDA 11. septembra. Prav Binalšib, ki prihaja iz Jemna, naj bi skušal lani trikrat priti v ZDA in če bi mu uspelo, potem bi po Ashcroftovem mnenju, najverjetneje sodeloval v napadih 11. septembra.

Pakistanski predsednik: "Osama bin Laden je mrtev"

Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf je v pogovoru za ameriško televizijo CNN izrazil prepričanje, da je glavni osumljenec za teroristične napade na ZDA Osama bin Laden mrtev. Po njegovih besedah namreč bin Laden, ki je ledvični bolnik, ni imel možnosti, da bi se zdravil. "Čisto odkrito mislim, da je mrtev, ker je ledvični bolnik," je poudaril Mušaraf.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer pa je poudaril, da ZDA "tega preprosto ne vedo". Če pa bi Mušarafove trditve držale in bi bil bin Laden resnično mrtev, ameriški predsednik George Bush "tega ne bi imel za nedobrodošel dogodek", je še povedal Fleischer.

Kot je še povedal Mušaraf, je njegovi državi znano, da je bin Laden dal v Afganistan prepeljati dva dializna aparata. "Eden je bil namenjen posebej za njegovo osebno rabo," je povedal Mušaraf. Obenem je opozoril na zadnji videoposnetek, v katerem je bin Laden skrajno oslabljen. "Prej bi izhajal iz tega, da je mrtev, in šele na drugem mestu, da živi in se skriva v Afganistanu," je še menil pakistanski predsednik.

Reid se je izjasnil za nedložnega

Na ameriških letališčih so še zaostrili varnostne ukrepe
Na ameriških letališčih so še zaostrili varnostne ukrepe FOTO: Reuters

Atentator z razstrelivom v čevljih Richard Reid je pred zveznim sodiščem v Bostonu kot nedolžen izjasnil v vseh devetih točkah obtožnice. Pomočnica državnega branilca Tamara Birckhead, ki po službeni dolžnosti zagovarja Reida, je na kratkem zaslišanju dejala, da tožilec nima nobenih dokazov, da je obtoženec "nameraval pomagati Al Kaidi ali drugim terorističnim skupinam."

Richarda Reida so aretirali 22. decembra lani, ko je hotel na letalu Boeing 767 letalske družbe American Airlines na poti iz Pariza v Miami s pomočjo razstreliva, ki ga je skrival v podplatih svojih čevljev, izvesti samomorilski napad. Raziskava je kasneje pokazala, da je imel v čevljih približno 300 gramov razstreliva.

Državni tožilci trdijo, da se je Reid, sicer britanski državljan, uril v taborih teroristične organizacije Al Kaida v Afganistanu. Reid je obtožen poskusa večkratnega umora, ogrožanja varnosti letala, poskusa uničenja letala in drugih kazenskih prestopkov. Če ga bodo spoznali za krivega, mu grozi petkratna dosmrtna kazen brez možnosti pomilostitve. Sodnica Judith Dein z bostonskega sodišča pa je zahtevala, da Reid ostane v zaporu brez pravice do plačila varščine.

Še strožja kontrola na ameriških letališčih

Osama bin Laden je ledvični bolnik, ki do sedaj ne bi mogel preživeti, trdi Mušaraf
Osama bin Laden je ledvični bolnik, ki do sedaj ne bi mogel preživeti, trdi Mušaraf FOTO: Reuters

Potniki na ameriških letališčih se morajo od danes naprej pripraviti na še natančnejši pregled prtljage. V veljavo je stopil odlok ameriškega kongresa, ki predpisuje, da je potrebno vsak kos prtljage takoj pregledati tako, da se ugotovi, ali je v njem razstrelivo ali druga vrsta orožja. Pri tem lahko uslužbenci letalskih prevoznikov prtljago pregledajo tudi ročno ali s pomočjo policijskih psov, lahko pa tudi preprečijo, da bi prtljaga potovala, če na krovu letala ne bi bilo njegovega lastnika.

Poleg tega morajo od danes naprej ameriške in tuje letalske družbe ameriških carinskim oblastem nujno posredovati seznam potnikov na vseh mednarodnih letih, na poti v ali iz ZDA, v veljavo pa bo v prihodnjih dneh stopilo še nekaj poostrenih ukrepov za letalski promet. Kljub omenjenim ukrepom po poročanju ameriških televizij danes na letališčih ni bilo daljših čakalnih dob.

Pet let za ugrabitelja letal iz Afganistana

Afganistanska brata Ali in Mohamed Safi, ki sta februarja leta 2000 ugrabila letalo afganistanske letalske družbe Ariana, ki je nato pristalo na londonskem letališču Stansted, sta bila danes obsojena na pet let zapora. Sodišče je 5. decembra na drugem procesu proti desetim Afganistancem po dobrem mesecu dni sojenja devet obtožencev spoznalo za krive ugrabitve in nezakonitega posedovanja orožja in razstreliva.

Richard Reid pravi, da ni kriv
Richard Reid pravi, da ni kriv FOTO: Reuters

Enajsti obtoženec je bil na prvem procesu, ki se je začel januarja lani in je trajal tri mesece, spoznan za nedolžnega. Na tem sojenju se porota ni mogla poenotiti glede razsodbe ostalim desetim ugrabiteljem.

Obtoženci so vztrajno zanikali obtožbe o zajetju talcev in trdili, da so le želeli "rešiti svoje življenje". Eden od članov posadke je na pričanju povedal, da so jih po vrnitvi v Afganistan talibani aretirali in mučili. Sodnik je poudaril, da ta proces nima nobene zveze s terorističnimi napadi v ZDA 11. septembra lani. Eden od kandidatov za poroto je bil izločen, ko je povedal, da je bil njegov sodelavec priča terorističnega napada v New Yorku.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1