Uporaba nemških cest naj bi z letom 2016 postala plačljiva. Tamkajšnje prometno ministrstvo namerava uvesti vinjete, njihov načrt izvedbe pa je precej zanimiv, zaradi česar se pojavlja tudi vprašanje, ali bo njegova izvedba v takšni obliki sploh mogoča. Nemci računajo, da bi z uvedbo obveznih vinjet iztržili 600 milijonov evrov čistega zaslužka.
Projekta pa se torej lotevajo na način, ki ga doslej ne pozna nobena evropska država. Uvedli bi desetdnevne, dvomesečne in letne vinjete. Prva in druga bi stali 10 oziroma 20 evrov, cena letne pa bi se – odvisno od ekološkega razreda vozila, starosti in prostornine motorja – gibala od 20 do 150 evrov. Ker bi preko olajšave pri davku za motorna vozila nemškim državljanom vrnili večino zneska vinjete, to pomeni, da bi uvedba nemških vinjet po žepu udarila predvsem tujce, ki pa se nakupu, če bodo želeli na nemške ceste, ne bodo mogli izogniti. Nemčija namerava namreč vinjete uvesti ne le za avtoceste, ampak za več kot 600.000 kilometrov vseh nemških cest.
Nemčija bi pri tem lahko sicer naletela na odpor Bruslja, saj bi lahko tam precenili, da je takšen sistem diskriminatoren do tujcev. Če bo uvedba uspela, pa nameravajo denar uporabiti za vlaganja v cestno infrastrukturo.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.