Tujina

Višegrajska skupina o poplavah in EU

Praga, 22. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsedniki držav Višegrajske skupine so se srečanju na severu Češke zavzeli za čimprejšnjo širitev EU, pogovarjali pa so se tudi o ukrepih za odpravo posledic poplav, ki so prizadele srednjo Evropo, zlasti Češko.

Gostitelj srečanja češki predsednik Vaclav Havel
Gostitelj srečanja češki predsednik Vaclav Havel FOTO: Reuters

Udeleženci, gostitelj Vaclav Havel, slovaški veleposlanik v Pragi Ladislav Ballek, ki nadomešča bolnega predsednika Rudolfa Schusterja, ter predsednika Poljske in Madžarske, Aleksander Kwasniewski in Ferenc Madl, so se zavzeli tudi za dosledno spoštovanje zastavljenega časovnega načrta širitve unije, po katerem naj bi pripravljene kandidatke pristopna pogajanja s petnajsterico sklenile do konca letošnjega leta, nove članice povezave pa naj bi postale leta 2004. Sicer so že premieri Višegrajske skupine na svojem zadnjem srečanju v Budimpešti v začetku julija napovedali, da bodo štiri države na pristopnih pogajanjih z EU o ključnih finančnih vprašanjih govorile "z enim glasom". Na pristop "vzemi ali pusti" Višegrajska četverica ne bo pristala, so v Budimpešti zatrdili štirje voditelji. Kar zadeva referendume o članstvu Višegrajske četverice v uniji, pa so se predsedniki danes strinjali, da bi jih veljalo pripraviti enega za drugim.

Ukrepi za odpravo posledic poplav

Prostovoljci v Pragi poskušajo odpraviti posledice poplave
Prostovoljci v Pragi poskušajo odpraviti posledice poplave FOTO: Reuters

Udeleženci srečanja so se posvetili tudi ukrepom za odpravo posledic katastrofalnih poplav - najhujših v zadnjem stoletju -, ki so v zadnjih dneh prizadele države srednje Evrope. Narasle vode so terjale človeške žrtve in povzročile veliko gmotno škodo. Najhuje je bilo na Češkem, kjer so morali zaradi naraslih voda izvesti največjo evakuacijo prebivalstva po drugi svetovni vojni; domove je moralo zapustiti več kot 200.000 ljudi, gmotno škodo pa ocenjujejo med 2 in 3 milijardami evrov. Med drugim je pomoč Pragi napovedala tudi EU.

Poljski in madžarski predsednik sta zato danes že napovedala materialno pomoč Češki, poljska vlada pa bo v Prago poslala tudi cepivo proti hepatitisu ter sušilce in čistila v skupni vrednosti nekaj več kot 100.000 evrov. Kwasniewski je ob tem spomnil, da je bila Poljska leta 1997, ko so jo prizadele katastrofalne poplave, zelo hvaležna za mednarodno pomoč. Sicer je Poljska na Češko že poslala tudi ekipo reševalcev. Madžarski predsednik Madl pa je poudaril, da "solidarnost in pripravljenost pomagati dokazujeta evropsko zavest". Kot je napovedal, bo tudi Madžarska Češki pomagala z zdravili, otroci z najbolj prizadetih območij na Češkem pa bodo počitnice lahko preživeli na Madžarskem, je še napovedal Madl.

Kaj je Višegrajska skupina?

Višegrajska skupina je bila ustanovljena leta 1991 z namenom krepitve sodelovanja med tedanjo Češkoslovaško, Madžarsko in Poljsko. Prvi cilj je bil oblikovanje prostotrgovinskega območja, kasneje, ko so vse države zaprosile za članstvo v EU, pa se je skupina razvila v obliko neformalnega regionalnega sodelovanja. Predsedniki Višegrajske četverice so se nazadnje sešli januarja leta 2001 na jugu Poljske, kjer so se zavzeli za hiter vstop Slovaške v zvezo Nato. Češka, Poljska in Madžarska so članice zavezništva postale že leta 1999.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10