Nigerijsko finančno ministrstvo je potrdilo, da so z vladnega plačilnega seznama umaknili kar 24.000 oseb, za katere so s preiskavo ugotovili, da sploh ne obstajajo. Tako bodo na mesec privarčevali kar 10,5 milijona evrov.
Preiskava je del antikorupcijske kampanje, ki jo je uvedel predsednik Muhammadu Buhari, ki je položaj zasedel lani. Država je namreč dolga leta v primežu korupcije in slabega vodenja, ki sta ovirali nigerijsko rast, vlada pa je obljubila, da bo storila vse, kar je v njeni moči, da zniža stroške.
Preiskavo so začeli lanskega decembra, pri tem pa so preverjali imena in bančne račune, kamor je vlada nakazovala denar. Tako so preiskovalci ugotovili, da nekateri zaposleni prejemajo plačo na račune, ki niso njihovi. Prav tako so razkrili, da so nekateri prejemali osebni dohodek iz več različnih vladnih naslovov.
Nato pa še imena 23.846 oseb, ki sploh ne obstajajo, a vsak mesec prejemajo plačo.
Finančno ministrstvo je sporočilo, da bodo sezname prejemnikov plač preverjali periodično in da ne bodo počivali na lovorikah tokratnega uspeha.
Če teh "napak" in neobstoječih delavcev ne bi odkrili, bi sledila morebitna odpuščanja "resničnih" delavcev, saj se je vlada soočala s prevelikimi izdatki, zato so bili varčevalni ukrepi nujni.
Nigerija je afriška država, ki ima na kontinentu najbolje razvito gospodarstvo, pri tem pa je tudi bogata z nafto. A ker so cene nafte močno padle, se sooča z veliko krizo. Kar 62,6 odstotka od 170 milijonov prebivalcev živi v revščini.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.