Mednarodna skupnost je danes na donatorski konferenci v Bruslju zbrala 1,2 milijarde evrov pomoči za Kosovo. "To so obljube in zaveze," je poudaril predstavnik Evropske komisije Pierre Mirel. Večina držav naj bi denar obljubila za letos in naslednje leto, še več prispevkov pa lahko pričakujemo v naslednjih letih, je pojasnil.
Največji problem brezposelnost mladihCilj donatorjev je zagotoviti, da Kosovo ne bo več eden najrevnejših predelov Evrope. Stopnja brezposelnosti na Kosovu je okoli 40-odstotna, največji problem je brezposelnost med mladimi. Cilj konference je, da se zberejo prispevki za socialni in gospodarski razvoj mlade države ter ustvarijo pogoji za rast, vlaganja in delovna mesta za vse ljudi na Kosovu.
"Na današnji donatorski konferenci so bile prisotne vse države članice unije, tudi tiste, ki neodvisnega Kosova niso priznale. Tiste, ki Kosova niso priznale, danes niso najavile prispevkov, lahko pa to pričakujemo v prihodnjih tednih," je povedal Mirel. "Sicer pa tudi tiste države, ki so Kosovo priznale, vse danes niso najavile prispevkov," je dodal.
EU kot celota je prispevala 508 milijonov evrov, in sicer ta vsota pokriva tudi mehanizme predpristopne pomoči. Skupaj s posamičnimi prispevki članic pa naj bi EU zbrala okoli 800 milijonov evrov. Evropski komisar za širitev Olli Rehn je ob začetku konference napovedal, da želijo donatorji zbrati milijardo evrov prispevkov.
Kdo bo prispeval največ?
Največji posamični prispevek med članicami unije je najavila Nemčija - 100 milijonov evrov. Pomoč so obljubile še Slovenija 500.000 evrov, Velika Britanija 35 milijonov, Francija sedem milijonov, Italija 13 milijonov, Luksemburg 30 milijonov, Finska 16 milijonov, Avstrija šest milijonov, Danska 15 milijonov, Nizozemska 16 milijonov, Švedska od 10 do 12 milijonov, Irska pet milijonov, Češka štiri milijone, Madžarska 1,3 milijona, Bolgarija 500.000 evrov in Estonija 640.000 evrov.
Nasploh največji posamični prispevek so napovedale ZDA - 255 milijonov evrov. Med preostalimi državami so prispevke najavile še Švica, ki je obljubila od 46 do 47 milijonov evrov, Turčija 30 milijonov evrov in Norveška 50 milijonov evrov. Pol milijona evrov naj bi doniral tudi svetovno znani finančnik in filantrop George Soros.
Na donatorski konferenci je sodelovalo 37 držav in 16 mednarodnih organizacij, so sporočili organizatorji. Zbrane donacije so dovolj za potrebe Kosova, ki so bile ocenjene na milijardo, je povedal Mirel. Donatorji so kosovske oblasti pozvali, naj pripravijo temeljit načrt za porabo denarja.
Priprava donatorske konference je uresničitev obljube, dane v decembrskih sklepih Evropskega sveta, v katerih se je EU zavezala, da bo Kosovu pomagala na poti k trajni stabilnosti, tudi s civilno misijo Eulex in mednarodnim civilnim uradom. Eulex naj bi kosovskim institucijam pomagal vzpostaviti popolnoma delujočo pravno državo.
Na konferenco so bile povabljene države članice Evropske unije, ključni mednarodni donatorji, mednarodne finančne institucije ter mednarodne agencije, tudi Svetovna banka in ZN. Kosovo je doslej priznalo 42 držav po svetu, med njimi 20 od 27 članic unije, tudi Slovenija. Neodvisnosti Kosova pa ostro nasprotuje Srbija ob podpori Rusije.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.