Osrednji borzni indeksi so po Bushevem govoru namreč padli, analitiki pa ocenjujejo, da bo najprej potrebno precej dolgo obdobje brez novih odkritij o računovodskih poneverbah v ameriških korporacijah. Nad Bushevim govorom ni bilo navdušeno tudi vodstvo demokratske stranke, ki v finančnih škandalih čuti možnost za pridobivanje političnih točk pred jesenskimi kongresnimi volitvami. Vodja demokratske večine v senatu Tom Daschle je na novinarski konferenci poudaril, da bodo poleg besed potrebna tudi dejanja.
Daschle je skupaj z voditeljem demokratske manjšine v predstavniškem domu Dickom Gephardtom govoril na politično dobro pripravljeni novinarski konferenci, kjer sta bila demokratska voditelja obkrožena z delavci, ki so ostali brez službe po propadu dveh ameriških gigantov, Enrona in WorldComa. Daschle je dejal, da bo Bushev govor ostal le na ravni praznih besed, če mu ne bodo sledila tudi dejanja, med katerimi si na prvem mestu želi predsednikove podpore senatnemu predlogu zakona o računovodskih in finančnih reformah. "To, da predsednik deli ogorčenje z odpuščenimi delavci in delničarji, ki so ostali brez denarja, ni tako pomebno, kot to, ali je pripravljen kaj storiti in podpreti zakon, ki bo resnično rešil problem," je dejal Daschle.
Demokratski predlog zakona vsebuje ustanovitev posebne neodvisne agencije, ki bi napisala in uveljavljala etična pravila za revizorje in računovodje. Predlog prav tako predvideva ločitev revizorske dejavnosti od poslovnega svetovanja. Komisija za vrednostne papirje in borzo (SEC) se je pod predsednikom Billom Clintonom borila za spremembo zakona in ločitev revizorske od svetovalne dejavnosti, saj v takih primerih zlahka pride do križanja interesov in zlorab, kot je pokazal tudi primer podjetja Arthur Andersen, ki je za Enron in druga podjetja opravljal obe dejavnosti, tako revizorsko kot svetovalno. Kongres je bil takrat zelo proti in je celo grozil, da SEC odtegne proračunska sredstva, saj so kongresniki obeh strank dobivali in še dobivajo zajetne vsote denarja za kampanjo od revizorjev in drugih korporacij.
Gephardt je ostro kritiziral ponedeljkov predsednikov nastop v Beli hiši, ko se je Bush precej nerodno izmikal vprašanjem o lastni dvomljivi poslovni preteklosti. SEC je leta 1989 sprožila preiskavo podjetja Harken Energy iz Teksasa, kjer je bil Bush eden od direktorjev in član revizorskega odbora. Vodilni v podjetju so namreč prodali podružnico partnerstvu v njihovi lasti in s tem prikrili 10 milijonov dolarjev izgub. SEC je zahtevala popravek poslovnih knjig, Bush pa je prodal za več stotisoč dolarjev Harkenovih delnic nekaj tednov prej, preden je bil popravek objavljen, kar je povzročilo padec vrednosti delnic. SEC ni mogla dokazati, da je Bush delnice prodal na podlagi notranjih informacij, kar je kaznivo dejanje. Sumljivo pa je bilo to, da je Bush prodajo delnic prijavil več mesecev prepozno, čeprav danes sam od direktorjev zahteva, da vsakršne transakcije delnic podjetij, ki jih vodijo, prijavijo najkasneje v dveh dneh. Bush je v ponedeljek med odgovarjanjem na novinarska vprašanja dejal da računovodstvo v kompleksnih poslih ni vedno belo ali črno. "Gospod predsednik. Z vsem dolžnim spoštovanjem, ampak računovodstvo bi moralo biti vedno belo ali črno. Treba se je znebiti sivih območij konflikta interesov in enkrat za vselej prekiniti korporacijske zlorabe," je Bushu sporočil Gephardt.