Tony Blair verjame, da bo bog izrekel končno sodbo o tem, ali je bila njegova odločitev pravilna ali ne. Kot je v pogovoru za britansko televizijo ITV1 danes dopoldan povedal Blair, je sicer politično odločitev glede posredovanja v Iraku sprejel po svoji vesti, ki pa jo vodi krščanska vera.
Na vprašanje, zakaj se je marca 2003 pridružil ameriškemu posredovanju v Iraku je britanski premier odgovoril: "To odločitev je treba sprejeti in nato z njo tudi živeti, na koncu pa pride sodba. Mislim, da če človek verjame v takšne stvari, potem mu postane jasno, da sodbo sprejemajo drugi ljudje." Na poziv novinarja, naj pojasni, kaj misli s tem, je Blair dejal: "Če verjameš v boga, sodbo sprejema tudi bog. To ni samo stvar neke politike tukaj ali neke stvari tam, ampak gre za naša življenja in v nekaterih primerih za njihovo smrt. Takšno odločitev lahko sprejmeš le tako, da poskušaš narediti pravo stvar, kot ti narekuje vest, ostalo pa prepustiš sodbi, ki jo bo pisala zgodovina," je še povedal premier.
Kritike: Odgovornost prelaga na boga
Predstavniki britanskih opozicijskih strank in družine nekaterih od več kot sto britanskih vojakov, ki so bili ubiti v Iraku, so ostro kritizirali Blaira. Premierju očitajo, da je skušal "s sklicevanjem na boga upravičiti svojo zgrešeno strategijo".
Menties Campbell, novi voditelj britanskih liberalnih demokratov, ki so nasprotovali posredovanju v Iraku, je glede tega menil: "Vstop v vojno ni le dejanje vere, ampak zahteva natančno analizo zakonitosti tega dejanja, verjetnosti za uspeh, števila morebitnih žrtev in dolgoročnih posledic." "Naš politični sistem temelji na tem, da odločitve sprejemajo odgovorni in izvoljeni politiki, ne pa njihovi bogovi," je poudaril Campbellow strankarski kolega Evan Harris.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.