Tujina

Voditelja naj izbere ljudstvo

Hongkong, 04. 12. 2005 13.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Na demonstracijah v Hongkongu je več deset tisoč ljudi zahtevalo bolj demokratičen politični režim.

Množice so se zbrale na ulicah, da bi pokazale nezadovoljstvo s predlagano volilno reformo
Množice so se zbrale na ulicah, da bi pokazale nezadovoljstvo s predlagano volilno reformo FOTO: Reuters

Sindikalisti, aktivisti, predstavniki civilne družbe in državljani so vlado v Pekingu pozvali, naj v nekdanji britanski koloniji dopusti svobodne volitve. Protestniki se ne strinjajo z delno reformo volilne pravice, o čemer naj bi 21. decembra odločali hongkonški poslanci. Reforma po mnenju mnogih kritikov naj ne bi bila dovolj daljnosežna, saj ne določa natančnega časovnega okvira za uvedbo splošne volilne pravice.

Upor nadzoru s strani Pekinga

Organizatorji niso pričakovali tako množične udeležbe
Organizatorji niso pričakovali tako množične udeležbe FOTO: Reuters
Množična udeležba na demonstracijah je presenetila celo organizatorje, saj so se pohoda poleg napovedanih skupin množično udeležili tudi navadni državljani.

Demonstrantje zahtevajo popolno volilno pravico, s katero bi lahko vseh 60 poslancev v lokalnem parlamentu volili na parlamentarnih volitvah. Sedaj imajo namreč možnost na volitvah izvoliti le 30 poslancev, ostale poslance izvoli 200.000 predstavnikov različnih interesnih skupin, ki so večinoma naklonjeni Pekingu. Prav tako zahtevajo direktno izvolitev predsednika s strani ljudstva, saj je vsa zakonodajna moč v njegovih rokah. Po sedajnem sistemu volitev predsednika potrdi kitajski predsednik.


  • Komplet za igrivo učenje
  • Šolski koledar
  • Šolski nahrbtnik
  • Beležka s puhastim videzom / Svinčnik s čopki
  • Šolska peresnica
  • Šolska torba
  • Namizna svetilka
  • Pisala z gelom
  • Vodene barvice
  • Zvezek A4
  • Otroška budilka
  • Izbor čopičev
  • Peresnica
  • Otroški nahrbtnik
  • Šestilo / komplet za geometrijo