V belgijskem Ypresu, prizorišču ene najbolj krvavih front v prvi svetovni vojni, poteka prvi dan vrha EU. Na začetku so s čustveno slovesnostjo obeležil 100. obletnico začetka velike vojne in potrdil, da je spomin nanjo nedotaknjen. Priča zaveze bo ostala klopca miru, na katero so voditelji položili mak kot varuhi zavesti, ki bdijo nad tem, da ne bi Evropejci nikdar več kot mesečniki korakali v vojno.
Voditelji so po slovesnosti začeli večerjo, na kateri so razpravljali o strateškem načrtu prednostnih nalog Unije v prihodnjih petih letih. To so rast, zaposlovanje in konkurenčnost, zaščita državljanov, energetska unija, unija svobode, pravice in varnosti ter krepitev vloge Unije kot globalne igralke.
Te prioritete so v grobem začrtane, a članice se še usklajujejo o podrobnostih. Vsaka članica želi v prioritete vključiti svoje poudarke.
Francija in Italija zahtevata močan poudarek na rasti, zaposlovanju in investicijah na račun proračunske discipline. Slovenija pa se na primer zavzema za to, da bi zunanjepolitična prioriteta vključevala tudi vizijo širitve.
Merklova ponuja roko Cameronu, ki nasprotuje izvolitvi Junckerja
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes pozvala h kompromisu s predsednikom vlade Velike Britanije Davidom Cameronom, ki nasprotuje temu, da bi Jean-Claude Juncker postal kandidat za predsednika Evropske komisije. Kot morebitna koncesija Cameronu se omenja možnost, da bi Velika Britanija v novi komisiji dobila močan resor. "Menim, da lahko poiščemo kompromise in stopimo naproti Veliki Britaniji," je dejala Merklova in pozvala k evropskemu duhu, potrebnemu pri iskanju dobrih rešitev.
Camerona naj bi v bitki proti Junckerju podpiral le še madžarski kolega Viktor Orban, potem ko sta v torek podporo Luksemburžanu izrekla tudi nizozemski in švedski premier Mark Rutte in Fredrik Reinfeldt, ki sta se omenjala kot morebitna Britančeva zaveznika.
Britanski premier meni, da dolgoletni bivši luksemburški premier in šef evroskupine ne more biti zagovornik reform in sprememb, ki jih Unija potrebuje in ki jih terjajo britanski volivci v zameno za podporo članstvu Otoka v Uniji.
Cameron naj bi v petek na vrhu Unije zahteval glasovanje o Junckerju, čeprav se v skladu z utečeno prakso odločitev o imenovanju kandidata za predsednika komisije sprejema s soglasjem. Merklova je sicer danes dejala, da ne bi bila nobena drama, če odločitev o kandidatu za predsednika komisije ne bi bila sprejeta s soglasjem, saj je po pravilih potrebna kvalificirana večina.
Juncker očitno ima dovolj podpore za to, da ga bo vrh EU v petek predlagal za kandidata za predsednika komisije. "Menim, da obstaja danes širok konsenz glede Junckerja," je dejal francoski predsednik Francois Hollande. A vendar nihče ne želi zaostrovati odnosa z Britanci, ki jim je Cameron v primeru zmage na volitvah prihodnje leto obljubil referendum o članstvu v Uniji.
V petek glasovanje o predsedniku Evropske komisije
Voditelji vrh nadaljujejo jutri v Bruslju. Pričakuje se, da bodo v petek predlagali kandidata za predsednika Evropske komisije in da bo to Luksemburžan Jean-Claude Juncker.
Slovenijo danes v Ypresu izjemoma zastopa predsednik republike Borut Pahor, ker ima premierka Alenka Bratušek, ki opravlja tekoče posle, druge obveznosti. V petek pa bo v Bruslju Bratuškova.
Pahor kritično o prioritetah EU, pozitivno o Junckerju
Predsednik republike je kritičen do začrtanih prednostnih nalog EU v prihodnjih petih letih, ker ne vključujejo institucionalne reforme. Jean-Claude Juncker naj bi bil po njegovih besedah za Slovenijo dobrodošla izbira za predsednika Evropske komisije, saj je izkušen, zmeren in smel politik, ki razume male države.
"Sem med kritiki," je Pahor komentiral strateški načrt prednostnih nalog v prihodnjih petih letih, s katerimi naj bi Unija vse bolj evroskeptične Evropejce prepričala, da je njihova blaginja na prvem mestu.
"Dokumentu se vidi, da je pisan v razmerah, ko Evropa po hudih letih krize izkazuje svojo moč in nemoč, je minimalen dogovor o tistem, kar naj bi Evropa v prihodnjih petih letih storila za oživitev gospodarske rasti, ustvarjanje novih delovnih mest in blaginje," meni Pahor.
Kot dobrega poznavalca EU predsednika bode v oči ena pomanjkljivost strateškega načrta - da ne vključuje institucionalnih sprememb, potrebnih za uresničitev zastavljenih ciljev.
Pahor meni, da je za to potrebna sprememba pogodbe. Predlagane prioritete po njegovem mnenju izražajo šibkost predlagatelja, odhajajočega predsednika Evropskega sveta Hermana Van Rompuya, ki mu je sicer slovenski predsednik zelo naklonjen.
Zelo naklonjen je Pahor tudi Junckerju. "Kar mu nekateri očitajo - 20 let eksekutivnih izkušenj, je njegova prednost, ne slabost. Gre za zmernega politika z občutkom za realnost, ki mu ne gre odrekati ambicioznosti in smelosti, ko gre za poglede na prihodnost," je prepričan Pahor.
Ob tem je predsednik republike spomnil, da je podporo Junckerju za predsednika komisije izrekla že premierka Bratuškova, ki opravlja tekoče posle, ter ocenil, da bi bila izvolitev Junckerja za predsednika komisije za Slovenijo dobrodošla, tudi zato, ker razume male države.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.