Po 11 dnevih množičnih protestov je odstopil armenski premier Serž Sargsjan, ki ga nasprotniki obtožujejo, da si je polastil oblast. ''Ulični protestniki nasprotujejo moji vladi. Z odstopom izpolnjujem njihove zahteve,'' je Sargsjan sporočil v izjavi, ki jo navaja britanski BBC.
Protesti so se v državi začeli še pred predvidenim imenovanjem Sargsjana, ki je več kot desetletje zasedal položaj predsednika, za premierja. V času mandata predsednika države je polpredsedniški sistem spremenil v parlamentarnega, po mnenju kritikov zato, da bi se izognil ustavno določeni omejitvi mandatov na čelu države. Kljub protestom ga je parlament minuli torek potrdil za predsednika vlade.
"Obstaja veliko rešitev, a ne bo sprejel nobene. To nisem jaz. Odhajam s položaja vodje države, predsednika vlade," je še dejal Sargsjan v izjavi ter dodal, da je imel Pačinjan prav, sam pa se je motil.
Vodja protestnikov, poslanec Nikola Pačinjan se je v nedeljo namreč pred protesti sestal na pogovoru s predsednikom Sarkisjanom, ki ga je v živo prenašala tudi televizija, a srečanje ni obrodilo sadov. Medtem ko je Pačinjan takoj ob začetku srečanja zahteval odstop Sargsjana, je slednji to zavrnil, češ da gre za "izsiljevanje legitimne državne oblasti", ter po nekaj minutah zapustil pogovor.
Pačinjan se je nato pridružil protestnikom, ki so se v nedeljo že deseti dan zapored zgrnili na ulice glavnega mesta Erevan. Policija jih je poskušala razgnati s silo in aretirala najmanj 280 ljudi, od katerih naj bi jih večino že izpustila.
Med prijetimi je bil tudi Pačinjan. Kot je v nedeljo zvečer potrdilo državno tožilstvo, so tako njega kot še dva opozicijska poslanca prijeli zaradi izvajanja "družbeno nevarnih dejanj". 42-letnega Pačinjana so prav tako danes izpustili, protesti pa so se medtem nadaljevali.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.