V Egiptu se je danes začelo sojenje vrhovnemu vodji egiptovske Muslimanske bratovščine Mohamedu Badiju in njegovima namestnikoma zaradi spodbujanje sovraštva in ubojev protestnikov 30. junija v Kairu.
Sojenje so že po nekaj minutah prekinili, ker se obtoženci niso prikazali na sodišču – po besedah uradnikov jih ni bilo iz varnostnih razlogov. Sojenje trojici vodilnih v bratovščini in 32 drugim obtožencem se bo tako nadaljevalo 29. oktobra.
Zaslišanje obtoženih bi bilo prva stopnja postopkov proti vodilnim članom bratovščine, ki so jih pridržali v akciji proti islamistom, to so oblasti izvedle po odstavitvi predsednika Mohameda Mursija 3. julija.
Visoki predstavniki Muslimanske bratovščine vsakršno krivdo za nemire zavračajo. Hkrati pa kljub pospešenim aretacijam voditeljev v bratovščini vztrajajo in pozivajo k nadaljnjim protestom za vrnitev odstavljenega predsednika Mursija na oblast.
Mubarak prišel na sodišče
Medtem pa se je sojenja v Kairu udeležil nekdanji egiptovski predsednik Hosni Mubarak, ki mu sodijo zaradi smrti približno 850 demonstrantov leta 2011. Kot je poročala egiptovska državna televizija, je na sodišče prišel skupaj z nekdanjim notranjim ministrom, šestimi vodji varnostnih organov in sinovoma.
85-letni Mubarak, ki krivdo zavrača, je bil prvič sicer že obsojen na smrt, a je prizivno sodišče sodbo razveljavilo in odredilo ponovno sojenje. V četrtek so mu v vzporedni korupcijski zadevi odpravili zapor. Nato so mu uvedli hišni pripor in ga odpeljali v vojaško bolnišnico.
Sodišče je danes odredilo ustanovitev odbora, ki ga bodo sestavljali vojaška uradnika in forenzični strokovnjak, njihova naloga pa bo preiskati dokaze, povezane s primerom. Sodnik Mahmud al Rašidi je odločil, da se bo sojenje proti Mubaraku nadaljevalo 14. septembra.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.