Tujina

Vohun iz Vatikana

Vatikan, 29. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Poljski duhovnik, ki je bil v času papeževanja Janeza Pavla II. v Vatikanu zadolžen za stike s poljskimi romarji, naj bi sodeloval s poljsko komunistično tajno službo. Še vedno ni jasno, ali je duhovnik s tajnimi službami le govoril o dogajanju v cerkvi, ali pa jim je posredoval tudi kakšne zaupne podatke. Sam pravi, da so ga agenti očitno zlorabili.

Konrad Stanislaw Hejmo naj bi s tajnimi službami deloval pod dvema imenoma (Foto: Reuters)
Konrad Stanislaw Hejmo naj bi s tajnimi službami deloval pod dvema imenoma (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

69-letni oče Konrad Stanislaw Hejmo naj bi s tajnimi službami sodeloval v osemdesetih letih. "Z raziskavami o vtihotapljanju v katoliško cerkev smo ugotovili, da dokazujejo, da je oče Konrad Stanislav Hejmo v osemdesetih sodeloval z varnostnimi službami nekdanje komunistične Poljske in to pod dvema imenoma: Hejnal in Dominik" je povedal Leon Kieres s poljskega inštituta za zgodovino.

Hejmo pisal poročila o dogajanju v cerkvi

Hejmo je bil šef vatikanskega doma, v katerem so prenočevali poljski romarji, v poljskih medijih pa je bil znan kot mož, ki je dobro obveščen o zdravstvenem stanju Janeza Pavla II. Med bivanjem v Vatikanu je pisal poročila o dogajanju v cerkvi. Pošiljal jih je poljski cerkvi in tudi nekemu znancu, ki mu ga je predstavil nek drug duhovnik.

"Nikoli nisem bil tajen sodelavec," zatrjuje Hejmo, ki zdaj ugotavlja, da bi ta moški, ki je v Vatikan prišel kmalu po izvolitvi papeža, lahko bil tajni agent. Zagotavlja, da z njim ni sodeloval kot vohun in da mu nikoli ni dajal tajnih podatkov, čeprav je za svoje delo od ostalih duhovnikov dobival denar. "Vedno je zelo težko razločiti, ali so ljudje, ki prihajajo sem, tajni agenti. Tako vedno vse obravnavamo kot goste z dobrimi nameni. Ampak to ni vedno tako," je dodal 69-letni duhovnik.

Vatikan vohunske zgodbe še ni komentiral, posvarili so le, da duhovnika ne gre prehitro obsoditi. Poljski zgodovinarji pa napovedujejo, da bodo dodatne dokaze o vohunjenju objavili maja.