Sodišče v Prištini je za tri Nemce, osumljene, da so 14. novembra izvedli napad na prostore posebnega predstavnika EU v kosovski prestolnici, odredilo 30-dnevni preiskovalni zapor, danes poročajo kosovski mediji. Nemci so imeli po navedbah njihovega odvetnika Adema Ademija pri sebi dokumente nemške obveščevalne službe BND. Nemški in kosovski mediji so že pred tem poročali, da je trojica, ki so jo v zvezi z napadom prijeli v sredo, delala za nemško obveščevalno službo. Predstavnik BND teh informacij ni želel komentirati.
Tožilstvo osumljencem, starim od 41 do 47 let očita 'terorizem' in 'povezave z izrecno neimenovano obveščevalno službo', je povedal njihov odvetnik Ademi. Po navedbah tožilstva naj bi bil motiv za napad 'oviranje' vzpostavitve misije EU (Eulex). Vsi trije so se že izrekli za nedolžne.
Odvetnik Fetie Uka pa je povedal, da je sodišče zavrnilo prošnjo, da bi za osumljence do konca preiskave odredili hišni pripor. Preiskovalni zapor naj bi zanje po poročanju medijev odredili predvsem zato, ker bi lahko v primeru prostosti ovirali preiskavo ali uničili dokaze. Če jih sodišče spozna za krive, jim grozi 20 let zapora.
Trojica je delala za podjetje 'Logistic Coordination Assessments Services', ki nemškim podjetjem svetuje pri naložbah na Kosovu. Po navedbah dobro obveščenih virov naj bi to podjetje služilo kot baza BND na Kosovu. Osumljence naj bi po treh prejšnjih napadih na mednarodna predstavništva v Prištini, ki so povzročili gmotno škodo, kosovske varnostne službe opazovale že podldrugo leto.
Dosedanje preiskave naj bi pokazale, da so si bili trije napadi – na misijo ZN, na kosovski parlament in na predstavništvo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) – podobni, uporabljeni eksploziv in detonatorji pa naj bi bili enaki, je danes poročal časnik Koha Ditore.
Spomnimo
Na dvorišču urada civilnega predstavnika v Prištini, ki ga vodi posebni predstavnik EU na Kosovu Pieter Feith, je 14. novembra razneslo eksplozivno telo. Eksplozija ni terjala žrtev. Napada se je zgodil približno mesec dni preden naj bi na Kosovu začel delovati Eulex. V okviru te misije naj bi na Kosovu delovalo okoli 2000 policistov, sodnikov in carinikov, ki naj bi pomagali vzpostaviti delovanje pravne države.
Namestitev Eulexa je trenutno predmet spora med Kosovci in mednarodno skupnostjo. Na Kosovu namreč nasprotujejo namestitvi te misije v skladu z dogovorom, ki so ga o tem dosegli ZN in Srbija. Proti temu je v Prištini v sredo tudi mirno protestiralo okoli 30.000 kosovskih Albancev.
ZN so pripravili predlog v šestih točkah, ki naj bi predstavljal pravni temelj za prenos pristojnosti z misije ZN na Kosovu (Unmik) na Eulex. Predlog ureja tudi mednarodno prisotnost na srbskih območjih na Kosovu, predvsem glede policije, carine, nadzora meja, prometa in zaščite verske in kulturne dediščine.
Srbija namreč v zvezi z Eulexom zahteva predvsem, da bi bila misija statusno nevtralna, kar se Kosova tiče, in da bi potekala pod pokroviteljstvom ZN. Kosovska vlada je prenos pristojnosti pod srbskimi pogoji zavrnila in pojasnila, da se boji odcepitve severa Kosova, kjer živi pretežno srbsko prebivalstvo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.