Velika Britanija poskuša doseči izročitev petnajstih zajetih vojakov in je v neposrednih bilateralnih stikih z Iranom, je povedal britanski obrambni minister Des Browne. "Prizadevamo si rešiti to vprašanje, in to čim hitreje ter z uporabo diplomatskih sredstev. Ves trud usmerjamo v to," je dejal v pogovoru za televizijsko mrežo BBC. Podrobnosti sicer ni želel pojasniti, je pa poudaril, da se z iransko stranjo neposredno pogovarjajo.
London naj bi po poročanju časnika Sunday Telegraph nameraval v Teheran poslati visokega častnika mornarice, ki naj bi s kompromisom poskušal zagotoviti izpustitev zajetih britanskih mornarjev. Visoki častnik naj bi Teheranu prinesel obljubo, da britanska mornarica ne bo nikoli zavestno vstopila v iranske vode brez dovoljenja.
O tem kompromisu, ki naj bi ga Teheranu posredoval visoki častnik, poveljnik mornarice ali kapitan, so po poročanju časnika v soboto na sestanku kriznega odbora spregovorili visoki člani britanske vlade. Kot še navaja Sunday Telegraph, naj bi sicer britanski predstavniki neuradno špekulirali, da bi lahko kriza z zajetimi mornarji trajala več mesecev.
Eksplozije na ambasadi
Na območju britanskega veleposlaništva v Teheranu naj bi odjeknilo več eksplozij, po besedah ene od prič je razneslo osem najverjetneje manjših, doma izdelanih bomb.
Na dogodek se je že odzvalo britansko zunanje ministrstvo. Sporočili so, da ni nihče ranjen in da bombe niso povzročile škode. "Pravkar potekajo protesti. Nobene škode ni in nihče ni ranjen," je povedala njihova predstavnica.
Pred britanskim veleposlaništvom se je namreč zbralo približno sto ljudi. Protestirali so zaradi petnajstih zajetih britanskih vojakov, ki naj bi kršili iranske ozemeljske vode.
Bush: Zajeti vojaki so talci
"Iran mora izpustiti talce," je izjavil ameriški predsednik George Bush. Kot je poudaril, so britanski vojaki "nedolžni in niso storili ničesar narobe". ZDA podpirajo prizadevanja britanskega premierja Tonyja Blaira za rešitev krize z diplomatskimi sredstvi, je še povedal. "Primer britanskih talcev je resen primer, saj so Iranci te ljudi aretirali v iraških vodah," je še poudaril Bush.
Bush se je sicer v soboto prvič javno odzval na spor med Teheranom in London glede zajetih Britancev. V Washingtonu se do tega vprašanja v minulih dneh niso opredeljevali. Kot so dali vedeti ameriški diplomati, je bila to tudi želja Londona.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad pa je v soboto ponovil, da je 15 članov britanske mornarice, ki jih je Iran v Perzijskem zalivu zajel 23. marca, nezakonito vstopilo v iranske vode, ob tem pa svetovne velesile označil za "arogantne", ker se niso opravičile. V govoru v mestu Andinmešk na jugovzhodu Irana je Ahmadinedžad poudaril, da "svetovne arogantne sile, namesto da bi se opravičile za nezakonit vstop britanskih sil, izdajajo izjave in podajajo govore".
"Britanske okupacijske sile so kršile naše vode. Naši obmejni stražarji so jih prijeli izkušeno in pogumno. A arogantne sile, zaradi njihovega arogantnega in sebičnega duha, trdijo drugače," je pred množico, zbrano ob praznovanju iranskega novega leta, dejal Ahmadinedžad. Slednji je sicer že v četrtek Veliko Britanijo obtožil, da krize ne poskuša rešiti z diplomacijo, temveč s propagando.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.