
Ko so pred dvema tednoma na Kitajskem karizmatičnega šefa mestnega območja Chongqing Bo Xilaija odstavili s položaja, so se začele širiti govorice o delitvah znotraj kitajske komunistične partije. O odstavitvi je bilo govora že dlje časa, odkar se je izvedelo, da naj bi njegov tesen sodelavec skušal prebegniti v ZDA.
Govorice o državnem udaru so zajele tudi splet in ko so se začele pojavljati informacije, da so v Peking vstopila vojaška vozila in da se "nekaj dogaja", so oblasti odločno ukrepale. Zaprle so 16 spletnih strani, zaradi širjenja tovrstnih informacij pa priprle šest ljudi. Državni urad za spletne informacije je ob tem sporočil, da ima širjenje takih govoric slab vpliv na javnost.
V težavah sta se znašli tudi priljubljeni spletni strani Sina Weibo in Tencent QQ, ki imata več kot 300 milijonov uporabnikov. Z obeh družbenih omrežjih so sporočili, da so uporabnikom začasno onemogočili komentiranje. Nekateri uporabniki so se na cenzuro odzvali z ogorčenjem. Vrstijo se tudi pozivi k mobilizaciji kitajskih upornikov spleta.
Kitajske oblasti medtem nadaljujejo drugo obsežno akcijo "čiščenja spleta", ki traja že od sredine februarja. Uradno je kampanja uperjena proti tihotapcem mamil, orožja, nevarnih kemikalij, človeških organov in osebnih podatkov, a praksa razkriva, da so pogosta tarča cenzorjev politične vsebine.
Od začetka akcije "čiščenja" so kitajske oblasti aretirale 1065 oseb, izbrisale več kot 208.000 "škodljivih" vsebin, upravitelji preko 3000 spletnih strani pa so prejeli opozorila.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.