

Čeprav ameriškega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda poročilo ne navaja poimensko, pa njemu ter njegovim vojaškim in civilnim sodelavcem pripisuje krivdo za pomanjkljiv nadzor ter za dvoumne ukaze in metode zasliševanja v zaporih na Kubi, v Afganistanu in Iraku, po piše današnji ameriški dnevnik New York Times.
Časnik se sklicuje na poročilo neodvisne komisije, ki naj bi bilo še danes tudi uradno objavljeno. Sicer pa bodo predvidoma v sredo predstavili tudi poročilo druge interne vojaške preiskave o vlogi, ki so jo pri zlorabah zapornikov imeli uslužbenci ameriških obveščevalnih služb. Kot piše ameriški časnik Washington Post, bodo posledice obeh poročil predvsem nove obtožnice proti najmanj desetim vojakom in civilnim uslužbencem.
Komisija kritizira generala Sancheza

Neodvisna komisija, ki jo je imenoval Pentagon, je po navedbah ameriških medijev ugotovila, da vrhovno poveljstvo ameriških oboroženih sil ni poskrbelo, da stražarji ne bi imeli možnosti za zlorabe večjega števila zapornikov v Abu Graibu. Komisija med drugim kritizira tedanjega vrhovnega poveljnika ameriških enot v Iraku, generala Ricarda Sancheza, ki vedno slabšim pogojem v zaporu Abu Graib ni posvečal zadostne pozornosti, ampak je nadzor v zaporu preložil na svoje podrejene.
Po navedbah Washington Posta pa naj bi sodelavci obveščevalnih služb v Abu Graibu pri obiskih mednarodnih humanitarnih organizacij prikrivali obstoj nekaterih iraških zapornikov.

V vsaj enem primeru naj bi ameriški stražarji spolno zlorabili nekega iraškega zapornika, najmanj dva vodnika psov pa sta s svojimi živalmi zastraševala mladoletne zapornike in jih silila, da so urinirali eden po drugemu, še piše Washington Post, sklicujoč se na poročilo interne vojaške preiskave.
Mučenje priznal že drugi vojak
V nemškem mestu Mannheim poteka drugi dan zaslišanja četverice osumljenih zlorabljanja zapornikov v zloglasnem iraškem zaporu Abu Graib, na katerem je krivdo priznal še en ameriški vojak.
Ivan Frederick je, kot je pojasnil njegov zagovornik Gary Meyers, spoznal, da je s svojim ravnanjem kršil zakon in je prevzel odgovornost za svoja dejanja. Meyers je ob tem dodal, da so se s tožilci že dogovorili glede višine kazni. Predsedujoči sodišču v Mannheimu, polkovnik James Pohl, pa je zavrnil več zahtev zagovornikov vojaka Javala Davisa, prav tako obtoženega mučenja, med katerimi je bila tudi zahteva po pričanju ameriškega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda. Podrobnosti glede kazni, ki naj bi čakala 37-letnega Fredericka, odvetnik Meyers ni želel povedati, dejal pa je, da naj bi določene točke obtožnice opustili.

Paul Bergrin, eden od Davisovih zagovornikov, pa je na današnjem zaslišanju zatrdil, da je Rumsfeld vedel za zlorabe. "On je vedel, kaj se bo zgodilo, in on je to ukazal. Rumsfeld je kriv - kot tudi vojaki, ki so ta dejanja zagrešili," je povedal Bergrin. Kot je še menil, obstaja neposredna zveza med memorandumom o strožjih metodah zasliševanja v ameriškem oporišču Guantanamo na Kubi, ki je na pobudo Rumsfelda nastal novembra 2002, ter zlorabami zapornikov, ki so se skoraj leto kasneje začele dogajati v Abu Graibu.