Kot so sporočili s centralnega poveljstva ameriške vojske (Centcom) v Katarju, je skupina napadalcev na tankovske enote 4. pehotne divizije ameriške vojske izstrelila rakete vrste RPG. Ameriški vojaki so na napad odgovorili. Pri tem so bili najprej ubiti štirje napadalci, ostali pa so zbežali. Ameriški vojaki so jim sledili in v spopadih nato ubili še 23 napadalcev.
Okoli tisoč vernikov iz zahodnega Bagdada se je po petkovi molitvi zbralo na demonstracijah v središču iraške prestolnice in protestiralo proti nadzoru koalicijskih sil nad Irakom. Protest je sprožil četrtkov vdor ameriške vojske v neko mošejo, kjer naj bi iskali orožje. Orožja niso našli, po obtožbah protestnikov pa naj bi ameriški vojaki iz mošeje odnesli denar. Imam pa je ameriškim vojakom celo zagrozil s sveto vojno.
Do nemirov je prišlo tudi v mestu Mosul na severu Iraka. V spopadih z ameriškimi vojaki so bili ranjeni trije Iračani, je povedal ameriški general Benjamin Freakly.
Protiteroristična operacija ameriške vojske
Med operacijo proti "terorističnem učnem centru", kakih 150 kilometrov severozahodno od iraške prestolnice. V napadu, ki se je odvijal celi četrtek so uporabljali bombnike, lovska in protioklepna letala, pa tudi oklepnike in enote za posebne operacije. V operaciji, ki naj bi še potekala, je bilo ubitih najmanj 70 ljudi, v napadu pa je bil ranjen en ameriški vojak.
"Operacija je bila zelo krvava," je po navedbah časnika Al Hayat povedal nek ameriški oficir v Iraku.
Sicer pa so Američani že v ponedeljek začeli operacijo proti ostankom iraških uporniških sil severno od Bagdada. V tej Operaciji udarec na polotoku, kot so jo poimenovali, je sodelovalo kakih 4000 okupacijskih vojakov.
Eksplozije na iraško-turškem naftovodu na severu Iraka
Kot je poročala medijska hiša Al Džazira, sta na iraško-turškem naftovodu na severu Iraka odjeknili dve bombni eksploziji. Po navedbah televizije naj bi neznanci na naftovod vrgli več bomb in ga poškodovali, pri čemer je nastalo več požarov.
Okoli 1000 kilometrov dolg naftovod povezuje naftna polja na severu Iraka s turškim pristaniščem Ceyhan na obali Sredozemskega morja. Turška družba Tupras je pred kratkim sklenila dogovor za prodajo določene količine iraške nafte.
Različne ocene števila žrtev napada na Irak
Skupina neodvisnih britanskih in ameriških strokovnjakov je po opravljeni preiskavi števila žrtev vojne v Iraku ugotovila, da je med vojaško operacijo ameriško-britanskih koalicijskih sil proti režimu iraškega predsednika Sadama Huseina umrlo od 5000 do 7000 civilistov. Največ žrtev so zahtevali boji za Bagdad, v katerih naj bi bilo ubitih med 1700 in 2300 oseb. Strokovnjaki so zbirali podatke po bolnišnicah v Iraku in izpraševali krajevno prebivalstvo. Upoštevali so tudi uradne podatke.
Ameriška tiskovna agencija AP je v sredo sicer objavila raziskavo, da je v Iraku v času vojne umrlo najmanj 3240 civilistov, od tega 1896 samo v Bagdadu. Raziskava je temeljila na podatkih iz 60 od skupno 124 iraških bolnišnic v obdobju spopadov med 20. marcem in 20. aprilom, ko so koalicijske sile napovedale konec večjih bojev.
Ameriški časnik USA Today pa poroča, da je vojna v Iraku po prvih podatkih stala 62,6 milijard ameriških dolarjev, torej okoli 13 milijard manj kot Zalivska vojna leta 1991. Skoraj celotno vsoto bodo morali poravnati ameriški davkoplačevalci. Zalivska vojna je po današnji vrednosti dolarja stala 76 milijard dolarjev.