Tujina

Vojno bodo financirali v obrokih

Washington, 11. 05. 2007 09.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Ameriški kongres je potrdil predlog zakona o financiranju vojn, po katerem bo Busheva administracija denar dobila v dveh delih.

Ameriški predsednik George Bush
Ameriški predsednik George Bush FOTO: Reuters

Predstavniški dom ameriškega kongresa je v četrtek z 221 glasovi proti 205 potrdil predlog zakona o izrednem financiranju vojn v Iraku in v Afganistanu, po katerem bi administracija predsednika Georgea Busha dobila zahtevani denar v dveh obrokih.

Bush naj bi nakazal pripravljenost na pogovore o določilih predloga zakona, ki se tičejo določenih mejnikov, ki jih morajo izpolniti iraške oblasti za nadaljnjo ameriško podporo. Bush je doslej zavračal vse omejitve v predlogu omenjenega zakona, ki ga je enkrat že zavrnil z vetom, ker je vseboval datume umika ameriških bojnih enot iz Iraka. Bush se je bil z realnostjo prisiljen soočiti pred dnevi, ko ga je obiskalo enajst republikancev iz predstavniškega doma in mu sporočilo, da tako več ne gre naprej, ker bodo izgubili volitve leta 2008.

Z realnostjo imajo težave tudi demokratski kongresniki, ki že dobivajo pisne grožnje liberalnih skupin, v katerih demokrate opozarjajo, da lahko leta 2008 pozabijo na njihovo podporo, če se ne bodo znali upreti Bushu glede vojne v Iraku. Predstavniški dom je v četrtek najprej glasoval o predlogu, da bi se ameriške bojne enote umaknile iz Iraka v devetih mesecih. Predlog je padel z 255 glasovi proti 171, pri čemer je k republikancem prestopilo 59 demokratov. Del demokratov se še vedno zelo boji, da jih bodo nasprotniki obtožili vdaje teroristom.

Drugo glasovanje o predlogu za financiranje vojne v Iraku je uspelo
Drugo glasovanje o predlogu za financiranje vojne v Iraku je uspelo FOTO: Reuters


Drugo glasovanje o predlogu za financiranje vojn v dveh obrokih pa je uspelo. Po predlogu bi Bush dobil 42,8 milijarde dolarjev, kar bi zadostovalo do 1. avgusta, nato pa bi kongres znova zasedal in odločal, ali sprosti še 52,8 milijarde dolarjev do 30. septembra, ko se izteče letošnje proračunsko leto. Od oktobra letos bi se igra tako spet nadaljevala in tako vse do volitev, kajti položaj v Iraku ne kaže znakov izboljšanja. Vendar predlog nima veliko možnosti za uspeh, saj demokratsko vodstvo senata ne kaže navdušenja zanj. Vodja večine Harry Reid iz Nevade se trenutno intenzivno pogovarja z vodjo manjšine republikancem Mitchem McConnellom iz Kentuckyja ter vodjo kabineta Bele hiše Joshuom Boltenom.

Demokratsko vodstvo kongresa se zaveda, da za zdaj nima dovolj glasov za preseganje predsednikovega veta, vendar upa na to, da bo politično napenjanje mišic s prepiri o financiranju vojn republikance do volitev dovolj izčrpalo. Pri tem seveda morajo paziti, da se s preveliko neodločnostjo ne bi zamerili lastni bazi. Politični prepiri v Washingtonu skrbijo tudi Iračane, ki so v senat poslali namestnika premiera Barhama Saleha, ki senatorje prepričuje o nujnosti nadaljnje podpore ZDA.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.