Egiptovski podpredsednik Omar Sulejman je sporočil, da je egiptovski predsednik Hosni Mubarak oblikoval komisijo, ki bo bdela nad ustavnimi in zakonskimi spremembami. Pri spremembah naj bi šlo predvsem za razrahljanje pravil za kandidiranje na predsedniških volitvah in omejitev predsedniških mandatov.
Mubarak je premierju Ahmedu Šafiku naročil tudi, naj oblikuje poseben odbor, ki bo uveljavil odločitve, sprejete na pogovorih strank, ki sodelujejo v narodnem dialogu.
Egiptovski predsednik je prav tako danes oblikoval odbor, ki bo preiskal spopade, ki so na kairskem trgu Tahrir potekali minulo sredo. Med protestnike, ki so mirno demonstrirali na trgu Tahrir, so se namreč pomešali privrženci Mubaraka in razni plačanci. Pri tem je prišlo do fizičnega obračunavanja, v katerem je več ljudi umrlo, več sto jih je bilo ranjenih.
Po besedah Sulejmana je Mubarak tudi obljubil, da protestnikov ne bodo kazensko preganjali. Razkril pa je tudi, da oblasti trenutno delajo na časovnem načrtu za mirno tranzicijo.

Vojska postopoma krči območje protestov
Medtem egiptovski protestniki še vedno nadaljujejo svojo bitko, in sicer že tretji teden zapored. Na trgu Tahrir je tako še vedno več tisoč ljudi, opozicijske skupine pa so prebivalstvo že pozvale k novemu "pohodu milijona" proti Mubaraku. Kot je poudaril eden od protestnikov, niso izpolnili nobene od zahtev demonstrantov. Tako jih ni prepričala niti ponedeljkova Mubarakova napoved dviga plač javnih uslužbencev in pokojnin upokojencem za 15 odstotkov 1. aprila, saj je to po njihovem mnenju le poskus, da se jih preslepi.
Protestniki se danes zbirajo tudi v drugih mestih. V Aleksandriji naj bi jih bilo 5000, prav toliko v kraju Minja, o protestih pa poročajo tudi iz krajev Sohag in Asjut južno od Kaira.
Kljub temu pa se življenje v Egiptu počasi vrača v ustaljene tirnice. Vojska bi rada "osvobodila" tudi trg Tahrir oziroma območje protestov toliko skrčila, da bi promet lahko tudi tam spet stekel.

Nasprotniki Mubaraka z dosedanjim potekom teh pogovorov sicer niso zadovoljni. Predvsem Muslimanska bratovščina, ki se je v nedeljo prvič sestala s Sulejmanom, meni, da so številne zahteve še vedno neizpolnjene, pri tem je največji trn v peti odstop Mubaraka. Na drugi strani so se nekateri predstavniki opozicije, med njimi skupina znanih osebnosti, ki se je zbrala okrog milijarderja Naguiba Savirisa, zavzeli, da bi Mubarak ostal na oblasti do prihodnjih predsedniških volitev, ki naj bi bile avgusta ali septembra.
Koliko žrtev?
Egiptovska vlada pa medtem še vedno ni objavila novih podatkov o številu ljudi, ki so umrli od začetka protestov 25. januarja. Egiptovsko ministrstvo za zdravje je zadnjo informacijo o tem objavilo minuli teden. Po takratnih podatkih naj bi v nemirih umrlo 77 ljudi.
Organizacija za zaščito človekovih pravic Human Rights Watch je sporočila, da je po njenih podatkih v nemirih doslej umrlo 297 ljudi, da pa je ta številka verjetno še višja. Večina žrtev naj bi življenje izgubila zaradi od blizu izstreljenih gumijastih nabojev in solzivca.
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay pa je že 1. februarja sporočila, da je po nepotrjenih podatkih v nasilju umrlo okoli 300 ljudi, več kot 3000 jih je bilo ranjenih, več sto pa aretiranih.
Egipt Turčijo obtožil vmešavanja v notranje zadeve
Egiptovsko zunanje ministrstvo je sicer v ponedeljek na zagovor poklicalo turškega veleposlanika v Kairu, saj se je Ankara po mnenju ministrstva s kritičnimi izjavami ob protestih skušala vmešavati v notranje zadeve države.
Egiptovski zunanji minister Ahmet Abul Gejt je poleg tega turškemu kolegu Ahmetu Davutogluju poslal opozorilno pismo, v katerem je poudaril, da lahko le egiptovsko ljudstvo odloča, po kakšni poti bo šlo.
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je Mubaraka, potem ko je ta minuli teden sporočil, da se na letošnjih predsedniških volitvah ne bo potegoval za nov mandat, pozval, naj sprejme dodatne korake in izpolni zahteve protestnikov. V Turčiji in drugod so to izjavo razumeli kot poziv k odstopu. Oster je bil tudi turški zunanji minister, ki je izjavil, da egiptovski vladi ne gre zaupati reforme političnega sistema. "Politične spremembe so z aktualno vlado nemogoče," je dejal Davutoglu.
Erdogan je ob dogajanju v Egiptu ošvrknil tudi Izrael, ki ima s Turčijo zadnje mesece že tako zelo slabe odnose. Kot je dejal, bi se moral Izrael držati stran od dogajanja v Egiptu. To je po lastnih besedah dal vedeti tudi ameriškemu predsedniku Baracku Obami. "Vsakršno vmešavanje Izraela provocira in negativno vpliva na proces," je dejal Erdogan.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.