Tujina

Vojvodina proti pomoči haaškim obtožencem

Novi Sad, 08. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Vojvodinska skupščina je sprejela predlog zakona o prenehanju veljavnosti zakona o pomoči obtožencem haaškega sodišča in njihovim družinam.

Mednarodno sodišče za vojne zločine v Haagu (Foto: Reuters)
Mednarodno sodišče za vojne zločine v Haagu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Omejeni zakon, ki ga je 30. marca sprejel republiški parlament, je v javnosti naletel na številne negativne odzive v Srbiji in mednarodni skupnosti. Predlog zakona bodo poslali srbskemu parlamentu, kjer naj bi njegovo bistvo pojasnil predsednik Vojvodinske skupščine Nenad Čanak.

Proti predlogu zakona so glasovali samo poslanci Demokratske stranke Srbije (DSS) srbskega premiera Vojislava Koštunice, ki so pojasnili, da država mora imeti svoje stališče o haaških obtožencih, zlasti, ker ji zaradi tožbe BiH in Hrvaške grozi plačilo od 30 do 60 milijard dolarjev vojne odškodnine, v kolikor bo tožilstvu v Haagu uspelo dokazati krivdo Slobodanu Miloševiću za genocid.

Skupščina avtonomne pokrajine Vojvodine ima 120 poslancev, na volitvah septembra 2000 pa so članice sedaj že nekdanje zveze Demokratične opozicije Srbije (DOS) dobile 117 poslanskih sedežev, od katerih jih DSS pripada 14. Srbski radikalci (SRS), Miloševićevi socialisti (SPS) in članice sedanje vladajoče zveze v srbskem parlamentu se zavzemajo za predčasne volitve poslancev tudi v vojvodinsko skupščino, vendar uradni Novi Sad izpostavlja, da bodo volitve šele po izteku mandata sedanjemu skupščinskemu sklicu, torej ne pred septembrom letos.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20