
V Kijevu se je sestal svet za nacionalno varnost, ki je razpravljal o politični krizi v državi po predsedniških volitvah. Seje sveta so se udeležili odhajajoči predsednik Leonid Kučma, predstavniki varnostnih sil in predsednik parlamenta Volodimir Litvin, ter člani vlade brez premiera Viktorja Janukoviča, ki je odpotoval v Doneck, kjer se je sestal z regijskimi voditelji in privrženci.
Kučma je povedal, da se pogovori med obema stranema zaostrujejo. Obenem je zaskrbljen ali bodo sploh našli kompromis o rešitvi nastalih težav v državi.
Po televizijski izjavi je Kučma še povedal, da opozicijski kandidat Viktor Juščenko ni pokazal zanimanja za odstranitev svojih protestnih privržencev. Po mnenju Juščenka pa zagovorniki 'avtonomije' na vzhodu države, kjer se pogovarjajo o odcepitvi jugovzhodne Ukrajine, grozijo državi. Za svoja dejanja bodo kazensko odgovorni, še dodaja Juščenko.

Ukrajinski premier Viktor Janukovič pa je povedal, da so sporne predsedniške volitve pripeljale Ukrajino na rob katastrofe. Svojim privržencem je naročil, naj se izogibajo prelivanju krvi in se ne poslužujejo korenitih ukrepov. Obenem je še povedal, da lahko protesti privržencev opozicijskega kandidata Juščenka v Kijevu škodujejo ukrajinskemu gospodarstvu.
Regije imajo pravico do referenduma o avtonomiji
Predstavniki lokalnih in regionalnih oblasti z vzhoda in juga Ukrajine so ob koncu kongresa, na katerem so razpravljali o razmerah v državi, napovedali, da si bodo pridržali pravico do sklica referenduma o regionalni avtonomiji, če se bo politična kriza v državi še naprej poglabljala.
Na kongresu v Severodonecku na vzhodu Ukrajine se je zbralo približno 3500 predstavnikov iz 17 od 25 ukrajinskih regij, pa tudi premier in sporni zmagovalec predsedniških volitev pred tednom dni Janukovič, župan Moskve Jurij Lužkov in ruski veleposlanik v Ukrajini Viktor Černomirdin.

"Če bo na oblast prišel nelegitimen predsednik, si udeleženci kongresa pridržujejo pravico do ustreznih ukrepov za zaščito interesov državljanov," so poudarili v resoluciji, sprejeti ob koncu kongresa. "Če se bo politična kriza poglabljala, bomo odločno ščitili željo ukrajinskega naroda vse do sklica o referenduma o morebitni spremembi upravnega statusa Ukrajine," so še zapisali v besedilo.
Glavni cilj kongresa je bil po navedbah organizatorjev preučitev ukrepov za utrditev oblasti in iskanje mehanizmov, s katerimi bi preprečili zlom gospodarstva in zagotovili nemoteno življenje ljudi. V t.i. Jugovzhodno avtonomno republiko so pripravljene vstopiti Krim, donecka, dnipropetrovska, luganska, odeška, harkovska in mikolajevska regija ter Zaporožje.
Poziv k protestom pred sodiščem
Ukrajinska opozicija je svoje privržence, ki že ves teden protestirajo v središču Kijeva, pozvala, naj si malo odpočijejo, v ponedeljek pa naj se zberejo pred vrhovnim sodiščem, ki naj bi se izreklo o izidih spornih predsedniških volitev pred tednom dni.

"Odpočijte si, naberite si moči, a zagotovite, da bomo ves čas prisotni na Trgu neodvisnosti v Kijevu," je protestnike pozvala opozicijska voditeljica Julija Timošenko.
Več 10.000 privržencev opozicijskega kandidata Viktorja Juščenka že teden dni kljub zimskim vremenskim razmerah skoraj brez prestanka protestira na osrednjem trgu v ukrajinski prestolnici.
Mešani odzivi na trenutne razmere v Ukrajini

Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski meni, da je grožnja, da bi trenutna kriza v Ukrajini povzročila razdelitev države, zelo realna. Ob tem je dodal, da je zelo verjetno, da bo novi ukrajinski predsednik opozicijski kandidat Juščenko.
ZDA so v soboto pozdravile diplomatska prizadevanja za rešitev politične krize v Ukrajini in prizadevanja oblasti ter opozicije, da bi preprečile uporabo nasilja za reševanje krize.
Iz Rusije pa je bilo v soboto slišati kritike na račun "nekaterih zahodnih sil". Svetovalec ruskega predsednika Vladimirja Putina je namreč dejal, da nekatere države manipulirajo z ukrajinskim javnim mnenjem. "Imamo občutek, da so se nekatere zahodne sile odločile, da lahko upiranje držav nekdanje Sovjetske zveze strejo z anarhijo in demokracijo ulic," je izjavil Sergej Jastržembski.
Venezuelski predsednik Hugo Chavez, ki se mudi na obisku v Rusiji, pa je izjavil, da so v politično krizo v Ukrajini vpletene ZDA. "Vpletenost ZDA je očitna. Če bi bile volitve na Luni ali Marsu, bi bile ZDA tudi tam," je dejal Chavez.