Predstavnik volilne komisije je pred starim parlamentom izjavil, da so bile volitve zakonite in da odločitev o njihovi razveljavitvi, ki jo je minuli teden sprejelo vrhovno sodišče, ni zakonita. Dodal je, da nameravajo volitve ponoviti v desetih volilnih okrožjih, kjer so zabeležili poneverbe. V ostalih 65 okrožjih naj napak ne bi bilo.
Od minulega četrtka sta v državi delovala oba domova prejšnjega sklica parlamenta in novi enodomni parlament. Začasnega predsednika in premiera Kurmanbeka Bakijeva in druge člane vlade, med njimi novega vodjo varnostnih sil v Kirgiziji Feliksa Kulova, je imenoval stari parlament.
Kulov je danes poslancem starega parlamenta povedal, da je časa njihove oblasti konec, "pa če to želite ali ne". "Izvoljeni ste bili za pet let in vaših pristojnosti je konec," je poudaril, dodal pa, da se bo podredil odločitvam novega parlamenta. Posvaril je še, da bo v državi prišlo do nepredvidenih dogodkov, če bo stari parlament delal naprej. Obenem je dodal, da bo, če bo star parlament "skušal dvigniti ljudi", sprejel potrebne ukrepe proti organizatorjem tovrstnih dejanj.
Za enotnost opozicije
Kirgiška opozicija poskuša po odstavitvi predsednika Askarja Akajeva doseči enotnost v svojih vrstah.
Feliks Kulov je zato napovedal, da na junijskih predsedniških volitvah ne bo kandidiral proti Kurmanbeku Bakijevu. Meni namreč, da bi njegova kandidatura prinesla razkol v vrstah že tako neenotne opozicije in ogrozilo stabilnost srednjeazijske države. “Predsedniške volitve so zelo resna zadeva, ki jo moramo stokrat premisliti,” je za državno televizijo dejal Kulov. “Najpomembnejši ni položaj, najpomembnejša sta varnost in stabilnost,” je še dodal eden od opozicijskih voditeljev.
V ozadju že poteka politični boj za izpraznjena mesta na oblasti. Tega niso mogli skriti niti poslanci novega parlamenta, ki so se sestali v Biškeku, poročajo agencije.
V nasprotju z Gruzijo in Ukrajino, kjer so množični protesti prav tako na oblast postavili opozicijo, ta v Kirgiziji nima enotnega vodstva. Prav tako nimajo enega voditelja, ki bi preprečil razkol. Opozicijo je tako združila le želja po odstavitvi predsednika in razveljavitvi nepoštenih volitev.
Nerealistični načrti
Plenjenj še ni konec
Vodja kirgiških varnostnih sil Feliks Kulov naj bi policistom naročil, naj streljajo na morebitne roparje. Strogi ukrepi pa tudi snežno neurje, zaradi katerega so bile ulice bolj prazne kot v preteklih dneh, so poskrbeli, da so prebivalci Biškeka od četrtka preživeli prvo dokaj mirno noč.
Po navedbah policije se je število izgrednikov občutno zmanjšalo, kljub temu pa so v nemirih življenje izgubili trije ljudje. Poročajo tudi o plenjenju, roparji so imeli na muhi predvsem manjše trgovine in kioske, saj so večji trgovski centri že povsem izropani. Več naj bi bilo tudi kraj avtomobilov. Policistom in okoli dva tisoč prostovoljcem, ki jim pomagajo, je zgodaj davi le uspelo znova vzpostaviti red.
Popoldne je okoli 150 privržencev strmoglavljenega kirgiškega predsednika Askarja Akajeva blokiralo glavno cesto, ki mesto Kemin, od koder prihaja Akajev, povezuje z Biškekom.
Peterle nadaljuje svojo misijo
Osebni predstavnik predsedujočega Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) za Srednjo Azijo Alojz Peterle je v sobotnem pogovoru z začasnim predsednikom in premierom Kirgizije Kurmanbekom Bakijevim pozdravil napore začasne vlade za izboljšanje varnostnih razmer v tej srednjeazijski državi. Bakijev je pozitivno ocenil delovanje OVSE v državi in izrazil interes za njeno še intenzivnejšo vlogo. Peterle se je srečal tudi s predsednikom parlamenta Išenbajem Kadirbekovim ter z začasnim notranjim ministrom Temirjem Subanovim in zunanjo ministrico Rozo Otunbajevo. Danes se mu bo v Biškeku pridružil tudi generalni sekretar OVSE Jan Kubiš.
Peterle je še dodal, da bo OVSE v Kirgizijo poslala ustavne in pravne izvedence in poudaril, da OVSE ni pristojna za odločanje, kateri od parlamentov je legitimen, da pa namerava "nuditi pomoč, da bi sprejeli dobre odločitve pri tem vprašanju".