Tujina

Vrh EU - Rusija v Rimu

Rim, 06. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Rusija in EU bosta lahko samo z usklajenim delovanjem usmerjali proces oblikovanja novega svetovnega reda, skupnih vrednot in interesov, je na vrhu EU – Rusija dejal Putin.

Rusija in EU sta se v skupni sklepni izjavi zavzeli še za dolgoročno odpravo viznega režima med stranema, podprli pa sta možnost za čimprejšnjo poenostavitev določb glede omenjenega režima.

Samo z usklajenim delovanjem bosta Rusija in razširjena Evropska unija lahko usmerjali proces oblikovanja novega svetovnega reda, skupnih vrednot in interesov, je po srečanju z italijanskim premierom in trenutno predsedujočim Evropski uniji Silviom Berlusconijem dejal ruski predsednik Vladimir Putin na rednem polletnem vrhu EU - Rusija, ki se je v četrtek končal v Rimu.

Italijanski premier Silvio Berlusconi in ruski predsednik Vladimir Putin v Rimu
Italijanski premier Silvio Berlusconi in ruski predsednik Vladimir Putin v Rimu FOTO: Reuters

Putin je prepričan, da bo na vseh ravneh potreben vsebinski, prilagodljiv in učinkovit dialog, ki bo namenjen doseganju praktičnih rezultatov in dejanskemu reševanju težav, ki zavirajo sodelovanje. Ob tem je poudaril, da so za sodelovanje potrebni še učinkovita in preprosta koordinacija, jasen mehanizem odločanja in predvsem uresničevanje sprejetih odločitev. Evropa in ves svet po Putinovih besedah gresta skozi obdobje velikih sprememb, ki jim bo potrebno sproti prilagajati tudi odzive na dogajanja.

Na vrhu tudi o Čečeniji

Rezultat vrha EU-Rusija pa sta tudi dve deklaraciji in sporazumi o vzpostavitvi skupnih prostorov na področju gospodarstva, notranje varnosti, zunanje varnosti ter izobraževanja in kulture.

Putin je v pogovorih s predstavniki EU odprl tudi vprašanje Čečenije in dodal, da gre v ruskih posredovanjih le za obrambne akcije pred teroristi. Ob tem je poudaril, da ima svet v primeru Rusije dvojna merila, saj v nekaterih državah teroriste obsojajo, kar pa ne velja v primeru Rusije. Sklepni dokument rimskega zasedanja Čečenije sicer ne omenja, strani pa v njem terorizem obsoja in se zavzema za boj proti njemu. Berlusconi je sicer na novinarski konferenci evropske medije obtožil, da problem Čečenije napihujejo in "še kar naprej razširjajo legende" o stanju v tej ruski republiki.

Pravo v Rusiji ne bo diskriminatorno

Putin naj bi po besedah predsednika Evropske komisije Romana Prodija zagotovil, da se vladavina prava v državi ne bo izvajala diskriminatorno, kar je po besedah Prodija pomembno za vzpostavitev sodelovanja med EU in Rusijo na gospodarskem področju. Berlusconi pa je na vrhu odločno podprl ruska prizadevanja za članstvo v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO), skupni cilj EU in Rusije naj bi bilo članstvo države v WTO do konca leta 2004, predlagal je tudi, da bi Rusija skupaj z Izraelom in Turčijo postala del "velike Evrope".

Sogovorniki se na vrhu niso mogli izogniti tudi nedavni aretaciji direktorja ruskega energetskega giganta Jukos Mihaila Hodorkovskega, pri čemer je Berlusconi osebno zagotovil, da Putin pozna razmejitev med izvršnim in sodnim delom oblasti ter ga branil tudi pred kočljivimi vprašanji novinarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10