Švica, pet državav zahodnega Balkana, države Evropskega prostotrgovinskega sporazuma (EFTA) ter Rusija, Ukrajina in Moldavija, so se z državami EU dogovorile, da bodo pripravile in izvajale nacionalne programe za boj proti terorizmu, s katerimi bodo v ukrepih sledile EU in njenemu akcijskemu načrtu na tem področju.
Vrha se je v imenu Slovenije udeležil tudi zunanji minister Dimitrij Rupel. Po Ruplovih besedah je imelo srečanje predvsem simbolni pomen, ker je v boju proti terorizmu združilo številne evropske države.
Udeleženke današnje Evropske konference - večino so zastopali ministri, čeprav jih je bilo iz članic le pet - so sicer podprle tudi politično stališče petnajsterice ter po septembrskem terorističnem napadu izrazile močno solidarnost z ZDA v boju proti terorizmu in tudi polno podporo ameriškim povračilnim ukrepom. Napovedale so, da si bodo prizadevale za krepitev mednarodne koalicije proti terorizmu pod okriljem Združenih narodov in v tem okviru storile vse za podpis in uresničevanje vseh pomembnih mednarodnih konvencij s področja boja proti terorizmu.
Države kandidatke za članstvo v Evropski uniji od vrhunskega zasedanja petnajsterice decembra letos v Laeknu lahko pričakujejo "močan spodbudni signal", ne pa ravno konkretnega seznama tistih kandidatk, ki bodo v letu 2002 sposobne skleniti pristopna pogajanja, je moč soditi po besedah belgijskega zunanjega ministra Louisa Michela in evropskega komisarja za širitev Guenterja Verheugna, ki sta danes v Bruslju zatrdila, da bo napoved, katera država lahko skladno z unijino širitveno strategijo konča pogajanja do konca prihodnjega leta, "razvidna iz natančne ocene vrha o pripravljenosti kandidatk".
Minister Rupel napoved Michela in Verheugna vidi predvsem kot spodbudo oziroma opozorilo slabše pripravljenim kandidatkam, v prvi vrsti Poljski, naj pospešijo svoja prizadevanja. Po današnjih pojasnilih gre za zamisel o razvrščanju kandidatk na boljše in slabše pripravljene oziroma bolj ali manj oddaljene od cilja, kar ni seznam, ki bi že določal nove članice, je menil Rupel in dodal, da ideja ni tudi splošno sprejeta. Pri takšnem umeščanju bo Slovenija po njegovih besedah sicer v dobrem položaju, saj je blizu cilja.