Evropska unija in Rusija sta se na vrhu v Helsinkih dogovorili, da bosta nadaljevali prizadevanja za vzpostavitev sodelovanja na področju energetike, od katerega bosta imeli koristi obe strani.
Nista pa uspeli doseči dogovora o mandatu za začetek pogajanj o novem sporazumu o partnerstvu. "Vsi se strinjamo, da to ni bila zadnja priložnost," je poudaril predsedujoči EU, finski premier Matti Vanhanen. Podobno stališče je zavzel tudi ruski predsednik Vladimir Putin. "To ne bo vplivalo na naše odnose z EU," je zatrdil. Pojasnil je, da lahko sodelovanje še naprej temelji na obstoječem sporazumu o partnerstvu iz leta 1997, ki ga je mogoče podaljševati iz leta v leto. To je potrdil tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. "Ne bo nobenega pravnega vakuuma. EU in Rusija bosta lahko še naprej gojili dobre odnose," je dejal.
Poljska in Rusija še naprej na nasprotnih bregovih
Na vrhu EU-Rusija so sicer skušali zmanjšati dramatičnost trgovinskega spora med Poljsko in Rusijo, ki je tudi razlog za propad pogajanj o partnerstvu, vendar pa Moskva vztraja pri prepovedi za poljske mesne in nekatere druge živilske izdelke.
Putin kritičen do vstopa novih članic v EU
Ruski predsednik Vladimir Putin je pred začetkom vrha kritiziral Evropsko unijo, ker je odločitev o članstvu Bolgarije in Romunije v povezavi sprejela brez posvetovanja z Moskvo.
"Obžalovanja vredno je, da se je EU odločila za sprejem obeh držav, ne da bi se posvetovala z nami," je v četrtek zvečer dejal Putin.
Končan ratifikacijski postopek za Romunijo in Bolgarijo
Zgornji dom nemškega parlamenta je soglasno ratificiral pristopno pogodbo z Romunijo in Bolgarijo, ki bosta v Evropsko unijo vstopili 1. januarja 2007. Z odločitvijo Nemčije, ki je s tem kot zadnja članica EU potrdila pogodbo, se je sklenil postopek njene ratifikacije, je v Bruslju sporočila Evropska komisija.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.