Ameriško vrhovno sodišče je odločilo, da imajo Američani na podlagi drugega amandmaja pravico posedovati orožje za samoobrambo, ne glede na to, v kateri zvezni državi živijo. To v praksi pomeni, da zvezne vlade in lokalne oblasti nimajo nikakršne možnosti prepovedovanja nošnje orožja. Odločitev sicer ne odpravlja povsem vseh zakonov, ki to pravico do orožja krčijo, ampak odpravlja vse zakone, ki to pravico povsem zanikajo.
Senat sodišča je tako s petimi glasovi konzervativcev proti štirim glasovom liberalcev potrdil razsodbo izpred dveh let, ko je sodišče odločilo, da ustava daje posameznikom enako ali še večjo pravico kot zvezna zakonodaja, kar se tiče posedovanja orožja za samoobrambo.
Sodišče je namreč leta 2008 že odločilo, da je zakon o prepovedi pištol v prestolnici Washington, ki je posebna zvezna enota, neustaven. Zagovorniki orožja pa so nato nemudoma vložili tožbo proti mestu Chicago in naselju v predmestju Chicaga, ki sta povsem prepovedovala pravico do orožja. Sodniki nižjih stopenj so štafeto podajali naprej do vrhovnega, da naj pojasni, kaj je odločilo leta 2008.
Takrat je odločalo o zveznem zakonu, ker je Washington zvezna enota, sedaj pa se je konzervativna večina sodišča s pomočjo Anthonyja Kennedyja odločila, da to velja tudi za državne in lokalne zakone. Odločitev pomeni priložnost za poplavo novih tožb v mestih, kjer so orožje prepovedali zaradi visoke stopnje kriminala.
Skupine, ki se zavzemajo za pravico do posedovanja orožja, so pozdravile odločitev sodišča. “Danes je velik dan za ameriško zgodovino,” je dejal Wayne LaPierre iz nacionalne orožarske zveze (NRA). “To je namreč zmaga za veliko večino Američanov, ki verjamejo, da imajo na podlagi drugega amandmaja pravico braniti svojo svobodo.” Tudi z orožjem.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.