Tujina

Pogajanja se bodo nadaljevala

London, 09. 05. 2010 13.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
3

Konservativci in liberalci, ki so sedli za skupno mizo, da bi rešili zastoj v pogajanjih glede oblikovanja nove vlade na Otoku, zaenkrat niso dosegli dogovora. V naslednjih 24 urah se bodo zato sestali spet.

Pogajanja med predstavniki glavnih opozicijskih strank v Veliki Britaniji, konservativcev in liberalnih demokratov, ki so danes znova sedli za mizo, da bi rešili zastoj v pogajanjih glede oblikovanja nove britanske vlade, zaenkrat niso obrodili sadov. Pogajanja naj bi se tako nadaljevala v naslednjih 24 urah, ko se bosta stranki sestali spet. Tako je povedal pogajalec za konservativce William Hague in poudaril, da bo osrednji del kakršnega koli dogovora ekonomska stabilnost in zmanjšanje javnega dolga.

 

Vodja Liberalnih demokratov Nick Clegg
Vodja Liberalnih demokratov Nick Clegg FOTO: Reuters

Stranki sta sicer na pogajanjih poskušali preseči medsebojne politične razlike, glede katerih se v dneh po volitvah nista mogli sporazumeti. Vodja Liberalnih demokratov Nick Clegg je ob tem poudaril, da bi si njegova stranka, ki se je na volitvah zavihtela na tretje mesto, takoj za doslej vladajočimi laburisti, izjemno želela odigrati konstruktivno vlogo v času gospodarske negotovosti.

Clegg je danes med drugim tudi nakazal, da so liberalni demokrati pripravljeni popustiti glede ene glavnih spornih točk v pogajanjih s konservativci, in sicer glede zahteve po reformi britanskega volilnega sistema. Konservativci kakršnim koli spremembam volilnega sistema, ki obema velikima strankama v državi daje veliko prednost, namreč močno nasprotujejo.

Medtem je predstavnik konservativcev Michael Gove, ki velja za tesnega sodelavca voditelja stranke Davida Camerona, pred začetkom današnjih pogajanj poudaril, de je bistvenega pomena, da stranki do ponedeljkovega odprtja finančnih trgov pokažeta določen napredek v pogovorih.

V 650-članskem parlamentu imajo Cameronovi konservativci 306 poslancev, laburisti dosedanjega premierja Gordona Browna 258, liberalni demokrati pa 57.

Cameron v petek sicer ni izključil niti možnosti oblikovanja manjšinske vlade, pri čemer bi se ta zanašala na podporo manjših strank, zlasti severnoirskih, ki imajo v parlamentu osem sedežev. Koalicijske vlade so za britanski politični sistem izjemno nenavadne, zato mnogi analitiki napovedujejo skorajšnje nove volitve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Slovanec
10. 05. 2010 09.24
isto s..... drugo pakovanje......
alterego
09. 05. 2010 20.23
Gordon, skidaj se!
skydrol7
09. 05. 2010 16.46
veliko pogovorov med tremi strankami brez pravega rezultata