Srbska skupščina je danes začela razpravo o predlogu deklaracije o obsodbi zločina v Srebrenici, ki je v srbski politični javnosti sprožil intenzivno razpravo. Poslanci so na predlog vložili kar nekaj dopolnil, vendar pa naj bi deklaracijo sprejeli še danes.
Kot izhaja iz predloga, srbska skupščina najostreje obsoja zločin, ki se je zgodil nad bošnjaškim prebivalstvom julija 1995 v Srebrenici, kot je bilo ugotovljeno v razsodbi Meddržavnega sodišča februarja 2007. Vendar pa naj v deklaraciji ne bi bilo besede genocid.
Besedilo prav tako izraža sožalje in opravičilo družinam žrtev zaradi vsega, kar ni bilo storjeno, da bi se ta tragedija preprečila. Obenem zagotavlja polno podporo delu državnih organov, zadolženih za procesiranje vojnih zločinov in uspešno dokončanje sodelovanja s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
Kot je v razpravi dejala vodja poslanske skupine koalicijske Liste za evropsko Srbijo Nada Kolundžija, se bo s sprejetjem deklaracije o obsodbi zločina v Srebrenici končalo tragično poglavje nedavne preteklosti.
Odprle se bodo nove možnosti prihodnjim generacijam, Srbiji pa vrnila mednarodna verodostojnost in ugled, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Po njenih besedah je osnovno sporočilo dokumenta, da Srbija ne stoji za storilci tega zločina, da ne dela razlik med žrtvami in da enako ceni vsako žrtev.
Vodja poslanske skupine Srbske radikalne stranke Dragan Todorović je sicer izjavil, da bi bilo treba predlog deklaracije umakniti iz parlamentarnega postopka, saj bi njegovo sprejetje utegnilo imeti škodljive posledice.
Vodja poslanske skupine Liberalno demokratske stranke Čedomir Jovanović pa je dejal, da bi si v stranki želeli drugačno deklaracijo o Srebrenici.
Sicer naj bi srbski poslanci poleg dokumenta o Srebrenici sprejeli tudi deklaracijo o vojnih zločinih nad Srbi.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.