Nove raziskave kažejo, da so prvi ljudje najverjetneje začeli hoditi vzravnano zato, ker so živeli v krajih, kjer je bilo neznansko vroče. Znanstveniki so namreč odkrili, da je bilo na območju kenijskega jezera Turkana, ki je dolgo veljalo za zibelko človeške evolucije, celo bolj vroče, kot je zdaj.
Omenjeno odkritje daje težo tako imenovani 'toplotni hipotezi' človeške evolucije, ki pravi, da je človeštvo prvič začelo pokončno stati zaradi intenzivne vročine. Po tej teoriji so naši zgodnji predniki začeli hoditi vzravnano zato, ker jim je bilo v sončnih dneh bolj hladno, če so bili bolj oddaljeni od zemeljskega površja. Prav tako pa so sončnim žarkom izpostavili manjšo površino telesa, kot pa če bi hodili po vseh štirih.
Znanstvenik univerze John Hopkins Benjamin Passey je povedal, da je sporočilo njihove raziskave, da je bila ''ta regija, ki je ena ključnih krajev, kjer so našli fosile, ki dokumentirajo človeško evolucijo, res vroča že dolgo časa in je bila tudi pred tremi milijoni leti''.
''Da bi ugotovili, ali ta teorija res drži, moramo vedeti, ali je bilo dejansko vroče na krajih, kjer so živela in se razvijala ta bitja,'' je povedal in dodal, da če je bilo tam res vroče, potem je ta hipoteza verjetna. Če pa tam vročine ni bilo, potem lahko to hipotezo ovržemo, je rekel.
Do zdaj je bilo težko ugotoviti, kako vroče je bilo nekje več milijonov let nazaj. Analize fosilov peloda, lesa in sesalcev pa so odkrile več o rastlinah in padavinah, manj pa o temperaturah. Ekipa je zato ugotavljala, kako vroče je bilo pred okoli štirimi milijoni let z izotopi, ki so se formirali v tleh. Ugotovili so, da so karbonatna tla nastala na vročini od 30 do 35 stopinj Celzija in zaključili, da so bile dnevne temperature še višje.
''Mi že imamo dokaze, da so habitati v antični vzhodni Afriki postajali vse bolj odprti, kar je prav tako hipotetično del scenarija za razvoj hoje po dveh in druge človeške evolucije, vendar imamo zdaj dokaz, da je bilo vroče,'' je povedal Passey. ''Zato lahko rečemo, da je 'toplotna hipoteza' verodostojna,'' je še povedal.
S tem, da je omenjena študija naredila 'toplotno hipotezo' bolj verjetno, se strinja tudi profesor na univerzi v Londonu Steve Jones. ''To je precej prepričljiv dokaz za toplotno idejo – pokončni predmet vpije veliko manj sončne energije kot horizontalni (zaradi tega se ljudje sončijo leže ali se grejejo pred ognjem) in zato smo vstali, da bi se ohladili.''
Medtem pa profesorja Robina Cromptona z univerze v Liverpoolu teorija ni prepričala. Crompton namreč verjame, da so ljudje prvič začeli hoditi po dveh na gozdnih območjih in ne na vročini v kenijskih puščavah. ''Bil bi res presenečen, če bi se hoja po dveh razvila v puščavi in ne v gozdnem območju,'' je povedal.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.