Po navedbah francoskega ministrstva za zdravje se število umrlih, katerih smrt je bila posredno ali neposredno povezana z nenormalno visokimi temperaturami v zadnjih dveh tednih v Franciji, giblje okoli 3000. Francoski zunanji minister Jean-Francois Mattei je že pred tem povedal, da je vročina v Franciji povzročila "resnično epidemijo". Francoski premier Jean-Pierre Raffarin je pozval oblasti v Parizu k uvedbi posebnih ukrepov v pariških bolnišnicah, da bi lahko pravočasno oskrbeli vse bolnike.
Vročinski val tudi na Balkanu

V Srbiji se je zaradi hude suše močno zmanjšala proizvodnja električne energije, zato je Elektrogospodarstvo Srbije sporočilo, da bo prihodnji mesec začelo uvažati električno energijo. Na Hrvaškem so posledica izredno sušnega poletja številni požari, zmanjšana kmetijska proizvodnja ter hudo pomanjkanje vode, zato so v nekaterih mestih že uvedli redukcijo vode. V Podgorici so medtem našteli že 79. zaporedni vroč dan, kar pomeni, da se dnevna temperatura že več kot dva meseca in pol ni spustila pod 30 stopinj Celzija.
Prebivalci ruske prestolnice se medtem že drugi dan zapored soočajo s hudimi nalivi, v katerih je voda zalila ceste in močno upočasnila promet. V sredo je v Moskvi v manj kot 12 urah padlo povprečno 50 milimetrov padavin, kar po navedbah moskovskega meteorološkega zavoda predstavlja dve tretjini povprečne količine dežja v celotnem avgustu. Padavine povzročajo težave tudi v pokrajini Volgograd na jugozahodu Rusije, kjer so nevihte v začetku tega tedna odkrile strehe in razbile okna na okoli 3000 hišah.
Vse več požarov po Evropi
Katastrofalni požari, ki od konca julija pustošijo po Portugalski, so zahtevali 16. žrtev. Požari pa so doslej uničili že 215 tisoč hektarjev površin, kolikor na primer meri Luksemburg, in povzročili za več kot milijardo evrov škode. Požari še vedno pustošijo po šestih od osemnajstih portugalskih provinc, najhuje pa je v provinci Algarve na jugu države.

Na Hrvaškem požari še vedno divjajo na otoku Hvar in na Učki. Požar na Hvaru se je pod vplivom vetra razširil na 500 hektarjev površine in pri tem uničil neko staro zapuščeno hišo in streho neke druge hiše. Od včeraj je zaprt predor na cestni povezavi med mestoma Hvar in Stari Grad, obvoz je po stari cesti, ki je ožja in tudi nevarnejša, še posebej zato, ker je na njej polno turistov, ki zapuščajo otok.
Požar na Učki, ki je izbruhnil 11. avgusta in se razširil na okoli 2000 hektarjev površine, je še vedno aktiven na okoli 20 odstotkov prizadete površine, medtem ko je ostali del že pod nadzorom. O novih požarih na Hrvaškem so v sredo poročali še z otoka Brač, območja Šibenika, Zatona, Zadarja in Velebita, vendar pa so vsi že pod nadzorom.
V BiH stanje elementarne nesreče
V BiH so požari pripeljali do razglasitve stanja elementarne nesreče. Predsednik hercegovsko-neretvanske županije Miroslav Čorić je pojasnil, da so se za takšen ukrep odločili predvsem zaradi kritičnih razmer v Mostarju, ki je bil v sredo popoldne ujet v ognjen obroč, saj so požari zajeli okoliške hribe. Pri gašenju sicer sodeluje tudi helikopter pripadnikov mirovnih enot v BiH (SFOR).
Z ognjem se bori več sto gasilcev tudi v švicarskem kantonu Valais, kjer je požar izbruhnil v noči na četrtek in doslej uničil okoli 450 hektarjev gozda. Zaradi požara, ki ogroža več hiš, so morali evakuirati kakih 100 ljudi. Požar je ponoči gasilo okoli 300 gasilcev, ob zori pa so jim na pomoč prišli še helikopterji.